Mesiac zberu

Ruža šípová Rosa canina L.
Růže šípková (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ruža je rozkonárený, až 3 metre vysoký ker. Každý rok vyháňa dlhé ovisnuté výhonky, ktoré sa v ďalšom roku rozkonárujú. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pílkovité. Konáre aj listy sú pokryté tŕňmi. Päťpočetné ružové kvety sú pravidelné, voľnolupienkové, s mnohými tyčinkami a viacerými piestikmi. Vyrastajú na koncoch výhonkov jednotlivo alebo v chocholíkoch. Plod je lesklá červená vajcovitá šípka, ktorá vzniká zo zdužnatenej kvetnej čiašky. Je to vlastne plodstvo zložené z viacerých jednosemenných chlpatých nažiek.

Výskyt

Vyskytuje sa v celej Európe. Je nenáročná na pôdu - rastie pri cestách, na skalnatých stranách a okrajoch lesov od nížin až do podhoría. Pestujú sa aj jej vyšľachtené odrody s väčšími a dužinatejšími šípkami a menším množstvom nažiek.

Zber a úprava

Zberajú sa šípky ešte pred dosiahnutím plnej zrelosti. Vtedy sú svetločervené a tvrdé. Sušia sa celé, alebo iba ich dužinaté čiašky, rozrezané a zbavené nažiek s chĺpkami a semenami. Musia sa sušiť rýchlo, aby nestratili veľmi cenný obsah vitamínu C. Odporúča sa celé sušenie alebo aspoň dosušovanie v umelých podmienkach pri teplote až do 60 °C.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj ľudovom liečiteľstve sa užíva ako bohatý zdroj vitamínov, ktorý priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav a imunitu organizmu. Má bohaté a všestranné využitie aj preventívne. Z jej liečivých účinkov vyberáme najmä pôsobenie: na látkovú premenu pri jarnej únave, tehotenstve, dojčení, avitaminóze a rekonvalescencii, pri infekčných chorobách, spojených najmä s ho­rúčkami a pri intoxikáciách, preventívne na zvýšenie odolnosti proti chrípke, lámavosti kapilár, paradentóze, ateroskleróze, na hojenie zlomených kostí, zle hojacich sa rán atď.

Príprava

Z nadrobno rozdrvených šípok sa pripravuje zápar z 1 - 2 lyžičiek drogy a pohára vody zohriatej na 80 °C. Pije sa po 20 minútovom lúhovaní. Na prípravu šípkového záparu existuje viacero návodov, avšak neodporúčame drogu vystavovať vriacej vode, nakoľko varom sa ničia cenné látky.