Mesiac zberu

Šafran siaty Crocus sativus
Šafrán setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: September - Október.   Zber: September - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Šafran je rastlina z čeľade kosatcovité. Na jar z jej kvitnúcich kvetov sa získavajú blizny a z nich korenina šafran. Ktorá patrí medzi najdrahšie koreniny. Rastlina je vysoká okolo 8 až 30 cm. Na jeseň kvitne fialovým kvetom, v každom kvete sú tri nitkovité, 2-3 cm dlhé purpurovo hnedé blizny. Plod je tobolka. Droga má veľmi silnú, charakteristickú vôňu, horkú chuť a intenzívnu farbiacu schopnosť. Obsahuje žlté farbivo krocín, glykozid, pikrokrocín a silicu.

Výskyt

Pochádza zo západnej Ázie. Pestuje sa hlavne v Iráne, v Španielsku, južnom Francúzsku, v severnej Afrike, v Oriente a v Latinskej Amerike. Vyžaduje teplejšie oblasti a hlinitopiesočnatou pôdou zásobenou živinami a vodou. Na jednom mieste sa pestuje 3 roky, potom sa musí nechať pôda odpočinúť.

Zber a úprava

Na jeseň sa zbierajú blizny, ktoré sa odstrihávajú ručne. Neexistuje žiaden stroj, ktorý by zjednodušil zber blizien, a tento dôvod, spoločne s malým množstvom takto získaného korenia, je dôvodom vysokej ceny šafranu. Spravidla v priebehu mája sa hľuzy vykopú, usušia a vytriedia. V septembri sa vysádzajú do dobre pripravenej pôdy.

Liečivé vlastnosti

Podporuje trávenie, vyššie dávky vyvolávajú prekrvenie vnútorných orgánov, bolesti hlavy. Predpisoval sa pri chorobách žalúdka, pečene aj ako celkové tonikum. Podporuje krvný obeh, upokojuje nervy, pôsobí proti kŕčom, astme, kašľu, má močopudné a žlčopudné účinky. Obmedzene sa používa v očnom lekárstve a gynekológii.

Príprava

Šafran treba dávkovať veľmi opatrne, pretože príliš silné dávky spôsobujú krvácanie, dávenie, hnačky a pocity závratu. Šafran siaty je vynikajúca korenina do omáčok, polievok a šalátov.

Zaujímavosť

Šafran sa používal aj ako farbivo, napríklad na imitáciu zlatých nápisov.