Mesiac zberu

Šalvia lekárska Salvia officinalis L.
Šalvěj lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Šalvia je príjemne voňajúci rozkonárený poloker, vysoký až 1 m. Stonky sú štvorhranné fialkasté, zvyčajne odstávajúco chlpaté, v dolnej časti zdrevnatené. Zelenkasté až striebristé stopkaté listy sú vajcovité až kopijovité, 5 -10 cm dlhé, s vráskavým povrchom. Kvety sú usporiadané v riedkych papraslenoch. Majú modrofialové dvojpyskové koruny. V obojpohlavnom kvete sú iba dve tyčinky, čím sa šalvia líši od väčšiny druhov čeľade hluchavkovitých. Plody sú štyri vajcovité hladké tvrdky.

Výskyt

Rastlina pochádza zo Stredozemia. U nás sa pestuje niekoľko poddruhov v záhradách na slnečných a teplých miestach. Iba zriedka splanieva. Rozmnožuje sa semenami alebo delením trsov.

Zber a úprava

Listy aj celé vrcholčeky rastlin sa zberajú krátko pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie okolo poludnia. Sušia sa v tieni, v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Neodporúča sa dlhšie uskladňovanie, pretože účinné látky, najmä silice, sa pomerne rýchlo rozkladajú.

Liečivé vlastnosti

Silica znižuje vylučovanie potu, pôsobi protizápalovo, baktericídne a mierne močopudne. Vo väčších dávkach je však jedovatá. Triesloviny majú sťahujúce a protizápalové účinky. Vďaka estrogénnym vlastnostiam šalvia priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus a povzbudzuje činnosť pohlavných žliaz. Šalvia sa používa pri chorobách tráviacej sústavy, najmä žlčníka, pri zápaloch horných dýchacích ciest, na zmiernenie nočného potenia v puberte, v klimaktériu a pri pľúcnych ochoreniach, na dezinfekciu ústnej dutiny po trhaní zubov a na obklady pri ťažko sa hojacich ranách, na utlmenie tvorby mlieka v prsných žľazách po odstavení dojčaťa.

Príprava

Zápar sa pripravuje zo štyroch lyžičiek posekanej drogy a dvoch pohárov horúcej vody. Toto množstvo sa pije denne. Odvar Pripraví sa 10-minútovým povarením dvoch lyžičiek drogy a pohára vody. Používa sa na kloktanie a obklady. Na rany sa môže použiť aj koncentrovanejší odvar. Na výplachy ústnej dutiny je vhodné kombinovať vňať šalvie s kvetom rumančeka, vňaťou prasličky a listom orecha.

Zaujímavosť

Šalvia nie je vhodná pre deti ani pre tehotné a dojčiace ženy. Šalvia lekárska bola známa ako liečivá rastlina už v staroveku. Jej obľuba ako liečivej rastliny vyvrcholila v stredoveku, keď Cisár Karol Veľký roku 802 svojím ediktom „Capitulare de villis" nariadil pestovanie šalvie spolu s inými liečivými rastlinami v záhradách. Odvtedy sa pestovala a užívala ako všestranne účinné ľudové liečivo.