Mesiac zberu

Saturejka záhradná Satureja hortensis L.
Saturejka zahradní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade hluchávkovitých, s drevnatým koreňom. Má kríčkovito rozkonárenú, naspodku drevnatú stonku vysokú 15-30 cm, drsne ochlpenú, a na nej sú úzkokopijovité, drobné, na oboch stranách žľaznatobodkované listy a biele alebo ružové pyskaté kvety s fialovým nádychom. Plody sú tvrdky. Prenikavo vonia, medonosná.

Výskyt

Vyskytuje sa v záhradách a na poliach.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať, a to nie príliš nízko, aby rastlina mohla ešte znovu vyrásť (kvôli ďalšiemu zberu v roku). Sušíme hneď a rýchlo pri teplote do 35°C (silicová droga) v tenkých vrstvách bez obracania. Uschovávame opatrne, aby sa listy nedrobili. Správne usušená vňať má byť olistená a nemá stratiť pôvodnú farbu.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri hnačke, nadúvaní, ako aj proti črevným parazitom, a pri oneskorenej menštruácii. V domácnostiach sa používa ako korenie pri príprave jedál, spôsobujúcich nadúvanie ako aj do polievok, omáčok a pri spracovaní údenín.

Príprava

Pripravuje sa 3% odvar, 2 polievkové lyžice drogy na ½ litra vody, nechá sa 15 minút postáť a denne sa z neho pijú 2 až 3 šálky. Tento čaj má posilňujúci účinok a pomáha pri ženských chorobách.

Zaujímavosť

Silným pachom odpudzuje hmyz, event. Aj blchy a iných príživníkov v byte (priamo alebo aj vo forme záparu).