Mesiac zberu

Senovka grécka Trigonella foenum-graecum L.
Pískavice řecké seno (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade bôbovitých, s 20-50 cm vysokou priamou stonkou, trojpočetnými, obratenovajcovitými listami a bledožltými kvetmi. Plody sú tenké mnohosemenné struky. Silne aromatická, veľmi medonosná.

Výskyt

Vyskytuje sa v ľahkej vápnitej pôde s dostatočnou spodnou vlahou, v slnečnej chránenej polohe.

Zber a úprava

Zbierame semená. Kosíme celé rastliny, keď už dozrela väčšina plodov (strukov), najmä spodné, viažeme do snôpkov, necháme na poli uschnúť, opatrne odvezieme (aby sa semená nevysypali) . a vymlátime. Uskladnené semená častejšie prehadzujeme, aby nesplesniveli.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri kašli, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, napomáha látkovú premenu, posilňuje organizmus. Zvonka sa upotrebuje na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch, vyrážkach a pod., ako aj pri bolestiach a uvoľňovaní zubov a do kúpeľa na omrzliny.

Príprava

Kašovitý odvar prášku v mlieku, prípadne prášok senovky zmiešaný s pomletým ľanovým semenom a tvarohom (v pomere 1:1:2) slúži na hojivé kožné náplasti pri rôznych chorobách. Inač odvar drogy uplatňuje sa i pri ošetrení vlasovej pokožky (najmä keď sa tvoria lupy alebo vredy) a používa sa na omývanie rán alebo na obklady (kataplazma) aj vo veterinárstve.

Zaujímavosť

Prášková droga je tiež výživným krmivom. Slama z rastliny zvyšuje dojivosť a podporuje výkrm hospodárskych zvierat.