Mesiac zberu

Skorocel kopijovitý Plantago lanceolata L.
Jitrocel kopinatý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. Skorocel je trváca bylina, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopíjovitých celistvookrajových listov so žliabkovitými stopkami. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko rebrovitých stoniek vysokých 10 - 50 cm. Na konci stoniek sa vyvíjajú drobné štvorpočetné zrastenolupienkové kvety usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Kvety majú nápadné tyčinky s dlhými belavými nitkami a žltými pernicami. Plod je dvojsemenná tobolka.

Výskyt

Rastie hojne na lúkách, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách. Je rozšírený v celej Európe až do výšky 1800 m nad morom.

Zber a úprava

Zberajú sa listy od júna do augusta. Urýchlene sa sušia najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Stonky sa odstránia už pri zbere. Správne usušené listy sú lámavé a sfarbené do hnedozelená. Príliš pomaly sušené alebo zberané za vlhká sa ľahko zaparia a sčernajú, čím sa stanú bezcennými.

Liečivé vlastnosti

Skorocel má najmä protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Využíva sa zvonka na zapálené rany, popáleniny, ekzémy, zapálené oči, štípance od hmyzu, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, najmä proti kašľu, pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach a zápaloch močových ciest.

Príprava

Jedna polievková lyžica drogy sa zaleje pohárom horúcej vody a nechá sa 5 minút lúhovať. Užíva sa vnútorne aj zvonka.

Zaujímavosť

Skorocel je súčasťou čajov a sirupov proti kašľu. Dostať ho aj v lekárňach. Okrem skorocelu kopijovitého sa zberá aj skorocel prostredný (Plantago média) a skorocel väčši (Plantago major). Obidva druhy majú však nižší obsah účinných látok.