Mesiac zberu

Sladovka hladkoplodá (Sladké drievko) Glycyrrhiza glabra L.
Lékořice lysá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Marec - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade bôbovitých , s dlhým vretenovitým koreňom a valcovitými výbežkami. Má 50-100 cm vysokú priamu stonku s nepárno perovitozloženými, na rube lepkavými listami a stopkaté strapce s modrofialovými kvetmi. Plody sú 3-4 semenné struky.

Výskyt

Vyskytuje sa v hlbokej kyprej strednej živnej pôde v slnečnej chránenej polohe.

Zber a úprava

Zbierame koreň a výbežky- najčastejšie po treťom roku vegetácie. Vykopávame ho opatrne zo zeme, rýchle umyjeme a nelúpaný alebo lúpaný sušíme pri teplote do 35°C.

Liečivé vlastnosti

Pripravuje sa z nej aj oficiálny surový výťažok a z toho ďalej čistený výťažok. Obvykle v čajovinách (zmesiach) osoží pri kašli a zachrípnutí, pri zápche a nadúvaní, ako aj pri močových kamienkoch, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Napomáha látkovú premenu.

Príprava

Zvyčajná dávka drogy je 1 kávová lyžička na šálku záparu, pije sa 2-3 krát denne. Na odvar alebo zápar 1,5 g, zvyčajne 2-3 g viac krát denne. Výťažok sa obyčajne dávkuje v množstve 0,5-1,5 g.

Zaujímavosť

V cukrárstve sa z drogy vyrába pelendrek. Pri dlhotrvajúcom užívaní môže dôjsť k zadržovaniu vody v tkanive a tým k vzniku edémov (opuchov) v organizme, zvýšeniu tlaku krvi, dýchacím ťažkostiam a pod.