Mesiac zberu

Slamiha piesočná Helichrysum arenarium (L.) Moench.
Smil písečný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade astrovitých, s krátkym valcovitým podzemkom. Má 15-30 cm vysoké sivoplstnaté stonky v trsoch so sivozelenými sediacimi a úzkokopijovitými listami a chocholíkovú metlinu úborov žltých kvetov so suchoblanitými zákrovmi (slamenáčky). Plody sú nažky.

Výskyt

Rastie roztrúsene na slnečných kamenistých stráňach a na suchej piesočnatej vápnitej pôde, najmä v borinách.

Zber a úprava

Zbierame kvet. Odrezávame celé zväzky úborov s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia, prípadne i so stonkou, z ktorej ich po usušení poodtŕhame. Sušíme prirodzeným teplom (umelým pri teplote do 35°C) v kytkách na natiahnutých šnúrach alebo so stonkami vo zväzkoch. Správne usušené kvety majú citrónovožltú farbu. Pri úschove nestláčame.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri chorobách žlčníka a močových ústrojov. Napomáha látkovú premenu.

Príprava

Pri vyrážkach , ekzémoch, akné, psorióze a ďalších kožných chorobách, môže osožiť kúpeľ v odvare s pridaním slamenáčkov: asi 250 až 500 g zmesi vložiť do priepustného vrecka, vyvariť v hrnci a vhodiť do vane s pripravenou teplou vodou (a tam dobre povytláčať) alebo vyvariť voľne v hrnci a do vane precediť- vodu vo vani potom pomiešať s odvarom. Teplota kúpeľa medzi 36 až 38°C (dolievať teplú vodu), čas kúpania asi 10 minút. Poumývať i tvár ,krk atď. Nemydliť sa, nesprchovať, ale po kúpeli zakrútiť do teplej plachty a ľahnúť do vyhriatej postele na pol hodiny. Potom sa osprchovať.

Zaujímavosť

Nezamieňať s podobnými druhmi z rodu plesnivčeka, ktoré majú zväčša hnedé kvety, ani s plešivcom dvojdomým, ktorý má viacfarebné kvety a včaššie kvitne.