Mesiac zberu

Slivka trnková (Trnka) Prunus spinosa L.
Trnka obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Apríl - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trnka je bohato rozkonárený, tŕnitý, až 3 metre vysoký ker. Rýchlo sa rozmnožuje koreňovými výhonkami a vytvára rozsiahlejšie porasty. Má striedavé krátkostopkaté vajcovité listy s vrúbkovane pílkovitým okrajom. Kvitne na začiatku pučania listov. Biele päťpočetné pravidelné obojpohlavné kvety vyrastajú na stŕnovatených konárikoch alebo konárikoch. Príjemne voňajú. Plod je guľatá modročierna kôstkovica so zelenou dužinou trpkej chuti. Jedlá je až po prvých mrazoch.

Výskyt

Pochádza zo Strednej Ázie, južného Ruska alebo severnej Afriky. Rozšírená je v celej Európe od nížin až do horských oblastí. U nás rastie najmä na slnečných suchých skalnatých stranách, medziach, pasienkoch a na okrajoch lesov.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety, plody, niekedy aj listy a kôra. Kvety sa zberajú za suchého počasia a rýchlo sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby nezhnedli. Môžu sa odstrihnúť a sušiť aj celé konáriky. Kvety sa z nich po usušení striasajú a čistia preosiatím. Plody sa zberajú zrelé ešte pred mrazom a sušia sa rozložené v tenkej vrstve.

Liečivé vlastnosti

Trnka sa používa v medicíne, vo farmácii aj v ľudovom liečiteľstve ako zložka čajov s močopudným účinkom pri chorobách močových ciest, ako mierne preháňadlo pri zápche, na celkovú úpravu látkovej výmeny. Čerstvé a sušené plody pôsobia zvieravo, čo sa využíva pri hnačke, hemoroidoch, zápaloch ústnej dutiny a pod.

Príprava

Na vnútorné užitie sa pripraví z dvoch čajových lyžičiek sušených kvetov a pohára horúcej vody. Môže sa pripraviť aj ako macerát - za studena. Čerstvé alebo sušené plody sa pridávajú do čaju pri žalúdočných ťažkostiach, hnačke a chorobách močových ciest.

Zaujímavosť

Trnka je veľmi premenlivý druh, najmä v blízkosti svojho vývojového ohniska, na Kaukaze. Tam rastú okrem kríčkových aj vysoké stromové formy trnky. Plody majú guľaté, ale aj vajcovité a zahrotené. Niektoré majú príjemnú sladkokyslú chuť, malú kôstku a ich priemer je až 3 cm.