Mesiac zberu

Slnečnica hľuznatá Helianthus tuberosus L.
Slunečnice topinambur (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: September - Október.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Nazýva sa aj topinambur a je blízkym príbuzným slnečnice. Táto bylina dosahuje výšku až 300 cm a jej mocná priama drsná stonka vyrastá na jar z podzemnej hľuzy. Stonkové listy sú zväčša protistojné, stopkaté, vajcovité, až 25 cm dlhé a 10 cm široké, drsné. Na vrchole stonky sa na jeseň vytvorí úbor s priemerom 4 - 8 cm, zložený zo žltých kvietkov. Súkvetie má v terči plodné rúrkovité a na obvode neplodné jazykovité kvety. V našich podmienkach sa nevyvíjajú semená, pretože bylina kvitne veľmi neskoro a jej nadzemná časť zmrzne.

Výskyt

Topinambur pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa rozšíril do Strednej a Južnej Ameriky, Európy, Ázie aj Austrálie ako pestovaná rastlina. V strednej Európe na viacerých miestach splanel a stal sa inváznou burinou, ktorá sa hľúzami rýchlo rozmnožuje a v niektorých oblastiach zatláča pôvodnú vegetáciu. Ako výživná a kŕmna rastlina sa pestuje pre hľuzy na poli aj v záhradách. Hľuzy sa vysádzajú skoro na jar.

Zber a úprava

Nové hľuzy sa utvárajú v júli a v auguste. Ak sa na konci vegetácie nevyberú z pôdy, dobre prezimujú a na jar z nich vyrastú nové rastliny. Z púčikov na rozkonárených hľúzach môže vyrásť aj viac rastlín.

Liečivé vlastnosti

Inulín nezvyšuje obsah cukru v krvi, preto je veľmi vhodný pre diabetikov. V tenkom čreve sa nevstrebáva, lebo ľudský organizmus nevytvára enzým inulinázu, potrebnú na jeho rozklad. Rozkladajú a využívajú ho však črevné baktérie, preto pôsobí blahodarne na ich život a funkcie, a tým aj na činnosť tráviacej sústavy.

Príprava

Čerstvé hľúzy sa vyberú z pôdy na jeseň po vyschnutí nadzemnej časti rastlín alebo na jar pred vypučaním nových stoniek. Po očistení a postrúhaní nahrubo sa môžu použiť do šalátu. Chutné sú s cibuľou po ochutení zvyčajnými zálievkami. Obľúbené sú aj placky z jemne postrúhaných hľúz, osolených a zmiešaných s postrúhanou cibuľou a múkou. Opražia sa na malom množstve oleja. V niektorých krajinách sa pripravujú priemyselne aj suché hľúzy. Po napučaní vo vode pokryjú celoročnú potrebu diabetikov.

Zaujímavosť

V súčasnosti rastie záujem o topinambur nielen pre jeho výživné a liečebné vlastnosti, ale aj pre tvorbu biomasy využiteľnej v energetike.