Mesiac zberu

Sója fazuľová Glycine max (L.)
Sója luštinatá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade bôbovité, je to jednoročná rastlina. Biologickou podstatou patrí medzi strukoviny, ale finálnym produktom je zaradená medzi olejniny. Dokáže narásť od 20 cm až do 2 m. Sója má jednoduché listy, koreňový systém pozostáva z hlavného koreňa, z ktorého vyrastajú vedľajšie. Struky sú rovné, ľahko zakrivené a dosahujú dĺžku 2 až 7 cm. Semená majú oválny tvar. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny, železa, vápnika, draslíka, horčíka atď.

Výskyt

Sója pochádza zo severnej a strednej Číny a názov má z japonského Šoju, čo znamená sójová omáčka. Do USA bola dovezená v roku 1965. Sója sa pestuje v tropických, subtropických podmienkach a v teplých oblastiach mierneho pásma. Pri vhodných podmienkach sója môže vytvoriť až 400 strukov.

Zber a úprava

Sója je teplomilná rastlina, pre dobrý rast je optimálna teplota 8- 10°C. Sója je plodina krátkeho dňa a triedi sa až do 12 skupín. Zbierajú sa semená, treba byť opatrní pretože po dozretí pukajú a padajú na zem. Počas dozrievania sója zhadzuje listy, takže vám nebudú zavadzať pri trhaní strukov.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri vysokom cholesterole, pri chorobách srdca, chráni cievy pred sklerózou, taktiež chráni pred infarktom a mŕtvicou. Pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, proti depresiám, pri vysokom krvnom tlaku. Sója pomáha pri pálení žalúdka, ako prevencia pre zdravé zuby, pri ekzémoch, cukrovke a žlčníkových kameňoch. Zlepšuje hormonálnu činnosť, prečisťuje črevá, odstraňuje zápchu a pôsobí preventívne proti hemoroidom.

Príprava

Sója je základom veľkého množstva potravín a produktov, vyrábajú sa z nej napr. sójové mlieko, tofu, omáčky, oleje, mydlá a pod. Sójové oleje sa pridávajú do kozmetiky, ktorá zlepšuje farbu, pružnosť a štruktúru pleti. Ľudia, ktorí trpia alergiou na kravské mlieko často siahajú práve po mlieku sójovom.

Zaujímavosť

V dnešnej dobe je k dispozícii veľa informácií o sóji, či už pozitívnych alebo negatívnych. V orientálnych krajinách sa táto plodina konzumuje od nepamäti a zrejme neexistuje dôvod sa domnievať, že je vyložene škodlivá. Medzi negatíva treba zaradiť najmä fakt, že sója je častým terčom genetickej modifikácie a preto pri kúpe výrobkov z nej treba byť ostražitý.