Mesiac zberu

Šošovica jedlá Lens culinaris
Čočka jedlá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Jún.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Krovinatá jednoročná rastlina z čeľade bôbovité. Dorastá do výšky 50 cm a semená sú ukryté v strukoch, obvykle po dvoch. Poznáme rôzne druhy šošovice, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou, môže byť žltá, oranžová, hnedočervená, zelená alebo čierna. Obsahuje vo veľkom vitamín B a minerálne látky ako fosfor, horčík, draslík, vápnik a železo. Šošovica má vzpriamenú a rozvetvenú stonku. Kvety sú drobné, bielej alebo modrofialovej farby. Patrí medzi samoopelivé rastliny.

Výskyt

Táto strukovina je pôvodom z Indie a pestuje sa hlavne pre jej semená. Poznáme viac ako 50 druhov rôznej šošovice. Šošovica sa dokonca spomína v Starom zákone v knihe Genesis. Z blízkeho východu sa neskôr rozšírila do ostatných kútov sveta. Na pestovanie vyžaduje skôr suché oblasti, kde sú menšie zrážky, hlavne v období kvitnutia a dozrievania. Vyžaduje hlinitopiesočnaté ľahké pôdy.

Zber a úprava

Dozrievanie šošovice je postupné, počas horúcich dní dokáže dozrieť v krátkom čase za 2 až 3 dni. Po zbere sa musia semená vymlátiť, ošetriť a zbaviť nečistôt.

Liečivé vlastnosti

Šošovica má vysoký obsah bielkovín a to až 26%. Podporuje tvorbu a obnovu krvi, pomáha pri chudokrvnosti, zvýšenom cholesterole, reguluje činnosť čriev. Slúži ako prevencia proti srdcovým a rakovinotvorným ochoreniam. Je dôležitá pre zdravé svaly, kosti a zuby. Podporuje funkciu mozgu a nervov, reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje látkovú premenu.

Príprava

Semená šošovice sa varia pomerne krátko iba pár minút, pripravuje sa z nej lacná a výživná potrava. Často sa používa ako príloha k jedlám, robí sa z nej skvelá polievka, prívarok, nátierky, šaláty alebo zeleninové fašírky.

Zaujímavosť

Tvorí hlavnú zložku potravy v Indii, ktorá je známa vysokým výskytom vegetariánov. V Indii je veľmi obľúbeným jedlom khichdi, ktoré vzniká uvarením šošovice a ryže v jednej nádobe.