Mesiac zberu

Špenát siaty Spinacia oleracea L.
Špenát setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade mrlíkovité, je to jednoročná rastlina. Listy majú krátke, stredné alebo dlhé stopky. Postavenie stopiek môže byť vzpriamené, polovzpriamené alebo horizontálne. Listy majú okrúhly, elipsovitý alebo vajcovitý tvar. Koreň je kolovitý a slabo rozkonárený. Obsahuje karotenoidy, luteín, vitamín K a A , mangán, kyselinu listovú, horčík, vlákninu, vápnik, bielkoviny.

Výskyt

Pochádza z juhozápadnej Ázie, precestoval cez Sýriu, arabské štáty a dostal sa do Afriky, odkiaľ sa neskôr rozšíril do celej Európy. U nás sa zaraďuje medzi najviac pestované listové zeleniny. Špenát je listová zelenina, dobre odolná proti nízkym teplotám. Optimálna teplota na pestovanie je 15 až 18° C . Obľubuje piesočnato-hlinité, humózne, živinami zásobené pôdy.

Zber a úprava

Zbierajú sa listy podľa potreby, ktoré sa môžu hneď konzumovať, upraviť tepelne alebo uskladniť do mrazničky. Listy by sa mali strihať mierne nad zemou, nikdy neodrezávajte srdce špenátu, tak si zaistíte zber až štyrikrát. Ak špenát začne kvitnúť, nemal by sa už spotrebovávať.

Liečivé vlastnosti

Špenát je dobrý prostriedok pri prevencii proti rakovine prsníka, žalúdka, kože, prostaty a vaječníkov. Ďalej pôsobí antioxidačne , pomáha predchádzať k degenerácii žltej škvrny, odporúča sa na vysoký krvný tlak, anémiu alebo zápchu. Dokáže znížiť riziko mŕtvice a mali by ho konzumovať tehotné ženy, pretože je dôležitý pre správny vývoj plodu. Prospieva k správnej funkcii mozgu, zabraňuje vzniku vredov a napomáha pred UV žiarením.

Príprava

Špenát sa spracúva prevažne na mrazený pretlak. Doma si z neho môžeme pripraviť skvelý šalát, pri tepelnej príprave prívarok, polievku, lazane, cestoviny, omáčky, polievky atď.

Zaujímavosť

Tradovalo sa, že špenát obsahuje najviac železa zo zeleniny. Bohužiaľ, vedci spravili chybu pri výpočtoch a pochybili sa pri desatinnej čiarke. Špenát obsahuje železo, ale nie vo veľkom množstve, v popredí je vitamín A a K.