Mesiac zberu

Srdcovník obyčajný Leonurus cardiaca L.
Srdečník obecný (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade hluchavkovitých s rozkonáreným podzemkom. Má 50-120 cm vysokú priamu štvorhrannú tmavočervenkastú dutú stonku a končisté srdcovité listy, z ktorých dolné sú 5-7 laločné a horné trojlaločné až jednoduché. Má ružové pyskaté kvety. Plody sú trojboké lesklé tvrdky. U nás rastie vo dvoch plemenách. Veľmi medonosná.

Výskyt

Rastie ako burina pri cestách a plotoch, na rumoviskách a pustých miestach.

Zber a úprava

Zbierame vňať, a to aj viac ráz do roka. Odrezávame len mladé, t.j. mäkké, ešte nie pichľavé časti, kým sú listy v plnej šírke. Duté stonky pozdĺž rozrežeme (aby lepšie schli). Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35°C. Schne pomaly.

Liečivé vlastnosti

Uplatňuje sa pri srdcových chorobách, ako aj pri migréne, úzkostných neurózach, hystérii, v klimaktériu. Ako základná droga slúži spolu s kvetom prvosienky, lipy, hluchavky, medovky a plodmi mesačnice trvácej pri padúcnici (epilepsia). Osoží aj pri poruchách trávenia (nadúvaní, hnačke), pri zväčšenej prostate a pri hemeroidoch.

Príprava

Zápar si pripravíme z 1 čajovej lyžičky na šálku vody (2 šálky denne), pomáha proti nervovým ochoreniam, ako sú migréna, hystéria a pocity úzkosti.

Zaujímavosť

Rastlina je vo väčších dávkach nebezpečná, najmä ťarchavým ženám. S kvetnou drogou treba manipulovať opatrne, lebo pichá.