Charakteristika
Jednoročná bylina z čeľade stavikrvovitývh s vláknitým koreňom. Má 10-50 cm dlhú poliehavú alebo vystúpavú, článkovanú, lúčovito rozloženú stonku, porastenú listami so suchoblanitými bodkami, z pazúch listov takmer po celej dĺžke stonky vyrastajú belavé alebo ružovkasté kvety. Plody sú nažky. Veľmi premenlivý druh, u nás sa vyskytuje vo viacerých plemenách.
Výskyt
Rastie na voľných pôdach, popri cestách, plotoch, starých múroch a pod. ako burina.
Zber a úprava
Zbierame kvitnúcu vňať len na celkom čistých miestach. Vňať odrežeme alebo vytrhneme aj s koreňom, ktorý môžeme odstrániť aj po usušení. Dobre očistíme a sušíme pri teplote do 45°C v tenkých vrstvách bez obracania. Schne rýchlo.
Liečivé vlastnosti
S vňaťou nátržníka husieho a s listami skorocelu kopijovitého uplatňuje sa pri katare žalúdka a čriev, spojenom s kolikovitými bolesťami a hnačkou (pri zimnici aj samostatne). Napomáha látkovú premenu. Zvonku sa používa pri kožných chorobách. Dobre pôsobí proti astme.
Príprava
Osoží pri chorobách močových ústrojov (vyplavuje piesok a rozpúšťa drobné kamienky – aspoň 1 liter nesladeného odvaru vypiť cez deň po troche).
Uplatňuje sa pri krvácaniach, hnačkách (2-3 lyžičky na horúci zápar v 2 pohároch vody, vypiť cez deň, možno použiť aj čerstvú vňať). Bežné dávky sú 1 lyžička na šálku záparu alebo odvaru, pijú sa 2-3 šálky.
Zaujímavosť
Stavikrv vtáčí sa používa už oddávna napr. proti cholere a tuberkulóze.