Mesiac zberu

Stavikrv vtáčí Polygonum aviculare L.
Truskavec ptačí (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Jún - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade stavikrvovitývh s vláknitým koreňom. Má 10-50 cm dlhú poliehavú alebo vystúpavú, článkovanú, lúčovito rozloženú stonku, porastenú listami so suchoblanitými bodkami, z pazúch listov takmer po celej dĺžke stonky vyrastajú belavé alebo ružovkasté kvety. Plody sú nažky. Veľmi premenlivý druh, u nás sa vyskytuje vo viacerých plemenách.

Výskyt

Rastie na voľných pôdach, popri cestách, plotoch, starých múroch a pod. ako burina.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať len na celkom čistých miestach. Vňať odrežeme alebo vytrhneme aj s koreňom, ktorý môžeme odstrániť aj po usušení. Dobre očistíme a sušíme pri teplote do 45°C v tenkých vrstvách bez obracania. Schne rýchlo.

Liečivé vlastnosti

S vňaťou nátržníka husieho a s listami skorocelu kopijovitého uplatňuje sa pri katare žalúdka a čriev, spojenom s kolikovitými bolesťami a hnačkou (pri zimnici aj samostatne). Napomáha látkovú premenu. Zvonku sa používa pri kožných chorobách. Dobre pôsobí proti astme.

Príprava

Osoží pri chorobách močových ústrojov (vyplavuje piesok a rozpúšťa drobné kamienky – aspoň 1 liter nesladeného odvaru vypiť cez deň po troche).

Uplatňuje sa pri krvácaniach, hnačkách (2-3 lyžičky na horúci zápar v 2 pohároch vody, vypiť cez deň, možno použiť aj čerstvú vňať). Bežné dávky sú 1 lyžička na šálku záparu alebo odvaru, pijú sa 2-3 šálky.

Zaujímavosť

Stavikrv vtáčí sa používa už oddávna napr. proti cholere a tuberkulóze.