Mesiac zberu

Stévia sladká Stevia rebaudiana Bertoni
Stévie sladká (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Stévia je známa ako Stévia cukrová, Stévia sladká alebo Stévia listová. Hovorí sa o nej, že je 300 krát sladšia ako cukor. Je viacročná rastlina z čeľade astrovitých. Pôvodne pochádza z tropických a subtropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky. V roku 2011 bola schválená Európskou Úniou ako prídavná látka do potravín pod označením E960. Stévia dorastá do výšky 50 až 100cm. Stévia má biele kvety v období kvitnutia.

Výskyt

Má rada vlhké až bahnité pôdy a veľa slnka. Stévia sa dá pestovať aj doma, stačí mať kvetináč, dostatok vody a slnečné okno alebo balkón. Ak ju chceme pestovať vonku, kvetináč je lepšie zakopať do zeme. Pred zimou (koncom októbra) ju treba ju vykopať a premiestniť do pivnice, rastlina prezimuje pri teplote 5-10°C. Treba ju pravidelne polievať. Ak ostane rastlina na zimu vonku, treba ju prikryť čečinou, aby bola chránená pred silným mrazom.

Zber a úprava

Stévia sa strihá v období kvitnutia, pretože vtedy obsahuje najväčší podiel látky steviosid a v tomto období je najsladšia. Strihajú sa 10 až 12cm stonky. Rastlina sa po ostrihaní automaticky rozvetví. Pred zimou treba ostrihať pozostalé stonky, pretože na zimu rastlina zvädne. V tomto období sú však listy menej sladšie. Listy si môžeme zamraziť alebo usušiť. Listy sa nemajú sušiť na slnku, pretože zhnednú.

Liečivé vlastnosti

Reguluje množstvo cukru v krvi, zvyšuje aktivitu pankreasu, zlepšuje rovnováhu glukózy, zvyšuje príliv energie, stabilizuje krvný tlak, zvyšuje svalovú hmotu, zvyšuje schopnosť tela spaľovať tuky, zvyšuje kapacitu pamäti, znižuje chuť na sladké, zmenšuje dutiny (nádory, miesta), ktoré zmenšujú rast chrastov, má antiseptické vlastnosti, ktoré sa osvedčili pri liečbe poranenej kože, aplikácia pri akné, ekzémoch, zápaloch kože a utišuje bolesť.

Príprava

Pri príprave čaju sa rozdrvené listy ponoria do vody prejdenej varom, avšak nie vriacej. Lúhuje sa 5 – 10 minút.

Na výrobu extraktu potrebujeme čistý 70% etanol, 25 - 50 g mletých listov. Listy prelejeme alkoholom, a prikryjeme . Necháme stáť po dobu 24 hodín a pár krát premiešame. Potom sa extrakt prefiltruje a extrakt sa môže odpariť na vriacom vodnom kúpeli až do konzistencie sirupu. Tento extrakt musíme skladovať v chladničke tak aby nezačal kvasiť. Pre bežnú spotrebu z takto pripraveného sirupu zriedením si pripravíme vhodný roztok, ktorý sa spotrebuje v priebehu 1 - 2 dní. Rôznymi spôsobmi pripravený extrakt, prípadne zahustený sirup sa môže ďalej používať podľa uváženia.

Zaujímavosť

Listy obsahujú organické zlúčeniny ako diterpény, triterpény, betakarotén, stigmasterol, tanín, prchavé rastlinné oleje, bielkoviny, riboflavín, rutín, tiamín, vitamíny A a C. Sú taktiež bohaté na minerálne látky ako vápník, draslík, horčík, sodík, fosfor, železo, mangán, meď, nikel, síra.