Mesiac zberu

Tekvica veľkoplodá Cucurbita maxima
Tykev velkoplodá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: August - September.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je jednoročná rastlina z čeľade tekvicovité. Listy sú srdcovitého tvaru, ktoré striedavo vyrastajú. Má plazivú byľ, ktorá dokáže narásť až do niekoľko metrov. Plodom je bobuľa, ktorá je rôzneho tvaru, farby a veľkosti. Obsahuje vysoký obsah minerálov napr. železo, horčík, draslík a meď.

Výskyt

Pochádza z Ameriky, kde bola pestovaná Inkami. Zo západu sa rozšírila aj do Európy. Ázie, Austrálie a Nového Zélandu. Rastlina je citlivá na mráz, pri teplote pod 0°C hynie. Najväčším producentom je USA, Mexiko, India a Čína, ktoré vypestujú viac ako 1,5 milióna ton tekvíc.

Zber a úprava

Zbierajú sa celé plody, semienka ale aj listy, ktoré majú vysoké spektrum využitia v liečiteľstve. Plody a listy sa používajú čerstvé, ale napríklad semienka sa môžu jesť v obidvoch formách.

Liečivé vlastnosti

Tekvica je bohatá na betakarotén, vitamín C, vodu, vitamín E, kyselinu pantoténovú, vitamín B1 a vitamín B2. Tekvica má skvelé účinky, chráni telo pred voľnými radikálmi, pozitívne pôsobí na cievy a srdce. Pomáha znižovať krvný tlak, hladinu cholesterolu, chráni dobrý stav očí a pokožky. Pomáha liečiť reumu a dnu, podporuje trávenie, chráni sliznicu žalúdka a regeneruje pečeň.

Príprava

Jadierka tekvice by sa nemali vyhadzovať, pretože obsahujú množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré vytvárajú vitamín D a obsahujú železo i fosfor. Pomáhajú pri problémoch s prostatou, srdcom, ale aj žalúdkom. Ďalej sú vhodné proti depresiám, dokážu vyhnať črevných parazitov a pásomnice z tela von. Listy tekvice sa v ľudovom liečiteľstve používajú ako obklady na vyvrtnutý členok alebo opuchliny. Z tekvice sa dá pripraviť mnoho jedál, ako napr. polievky, koláče, šaláty alebo omáčky.

Zaujímavosť

Z tekvice sa za studena lisuje tekvicový olej, ktorý má tmavozelenú farbu a orechovú vôňu. Je výborný na prípravu šalátov, vlasové zábaly, lieči ekzémy, hydratuje pleť, lieči polámané nechty a je vhodný aj na masáže. Niektoré druhy tekvice môžu dosiahnuť gigantických rozmerov (svetový rekord je tekvica, ktorá vážila 911.27 kg).