Mesiac zberu

Túžobník brestový Filipendula ulmaria (L.) Maxim.
Tužebník jilmový (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Túžobník je trváca bylina s plazivým článkovaným podzemkom. Jeho vzpriamená, hranatá, v hornej časti rozkonárená stonka je 100-150 cm vysoká. Striedavé stonkové listy sú jednoducho perovito zložené, na spodnej strane tmavozelenej čepele belavo chlpaté. Bohaté vrcholíkovité súkvetia sú zložené z malých voňavých belavých až žltkastých kvetov s početnými tyčinkami.

Výskyt

Rastie na piesočnatých aj hlinitých, ale vždy vlhkých pôdach, na vlhkých lúkách, slatinách, v pobrežných húštinách riek a potokov, pri prameniskách a v lužných lesoch.

Zber a úprava

Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky stoniek a kvety. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Liečivé vlastnosti

Droga túžobníka sa využíva proti reumatizmu a dne, chrípke, zvýšenej teplote, bolesti hlavy. Pôsobí močopudne pri chorobách močového mechúra a obličiek.

Príprava

Zápar sa pripraví z jednej lyžičky sušených kvetov a pohára horúcej vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa pijú 2-3 poháre denne.

Zaujímavosť

V homeopatii sa tinktúra z čertvého koreňa túžobníka brestového používa pri akútnom reumatizme, dne, bežných ochoreniach, bolestiach hlavy, ochoreniach obličiek a močového mechúra. V ľudovom liečiteľstve sa rovnako využíva aj túžobník obyčajný (Filipendula hexapetala), ktorý rastie na suchých lúkách a vo svetlých lesoch, často na vápenatej pôde. Kvety majú 6 korunných lupienkov a listy podobné papradiam.