Mesiac zberu

Uhorka siata Cucumis sativus
Okurka setá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade tekvicovité, je to jednoročná rastlina. Rastlina má plazivé úponky, ktoré nesú jedlé valcovité plody. Listy sú stopkaté, s drsnou a srdcovo laločnatou čepeľou. Kvety sú žltej farby, z ktorých vyrastajú podlhovasté plody uhorky. Plody sú zelenej alebo žltozelenej farby. Obsahuje až 90% vody,ďalej vitamíny A, B a C.

Výskyt

Pôvodom pochádza z Indie, pričom sa v súčasnosti pestuje po celom svete a je dostupných veľké množstvo odrôd. Uhorka je teplomilná rastlina, má rada teplé a hlavne dobre zavlažené prostredie. Pri nízkych teplotách pod 10°C sa rast zastavuje.

Zber a úprava

Zbierame pravidelne podľa dorastenia plodov, na zaváranie sú vhodné menšie a do šalátov väčšie uhorky. Dužina nesmie byť hubovitá a plody by nemali byť žltkasté a deformované. Uhorky sa dajú uskladňovať iba pár dní a to pri teplote okolo 5°C.

Liečivé vlastnosti

Uhorka obsahuje veľké množstvo draslíka, takže dokáže prirodzene odvodniť organizmus. Uhorky sú vhodné pre ľudí trpiacich dnou alebo reumou. Dobre pôsobí na krvný obeh. Naviac uhorky sú nízkoenergické, takže ich môžeme využiť pri liečbe obezity. Pomáha zlepšovať imunitný systém, kvalitu pleti, proti vačkom pod očami, suchej pleti, alebo spálenej pokožke od slnka. Pravidelnou konzumáciu prečisťuje obličky a vyplavuje toxíny z tela.

Príprava

Medzi najčastejšie úpravy uhorky patrí zaváranie v sladkokyslom náleve. Ďalšie obľúbené použitie je v uhorkových šalátoch. Je ich možné upravovať aj tepelne ako ľahký, rýchly a chutný pokrm. Ďalej sa používa v kozmetike do krémov, masiek atď. Šťava z uhorky pomáha pri bolestiach a zápaloch ďasien, pri vysokom a nízkom tlaku.

Zaujímavosť

Bolo zistené, že uhorka znižuje kardiovaskulárne a rakovinotvorné ochorenia prsníka, maternice, vaječníkov a prostaty.