Mesiac zberu

Vachta trojlistá Menyanthes trifoliata L.
Vachta trojlistá (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade vachtovitých s hrubším plazivým článkovaným šupinatým rozkonáreným podzemkom, z ktorého vyrastajú veľké trojpočetné listy s pošvovito rozšírenou bázou stopky a 15-30 cm vysoké stvoly, ukončené strapcom bledoružovkastých, vo vnútri chlpatých kvetov. Plody sú mnohosemenné tobolky.

Výskyt

Dosť vzácna je na močaristých lúkach, rašelinách a bahnistých miestach.

Zber a úprava

Zbierame listy s krátkymi stopkami, keď rastlina kvitne, prípadne aj neskoršie, kým nie sú lúky pokosené. Odrezávame pozorne, aby sme rastlinu nevytrhli zo zeme aj s koreňmi, zbavíme ich nežiadúcich primiešanín a sušíme veľmi riedko rozložené pri teplote 40-50°C bez obracania. Schnú pomaly, lebo obsahuje mnoho vody. Z usušených odstránime žlté, hnedé, aj inak chybné listy. Pri úschove nestláčame.

Liečivé vlastnosti

Povzbudzuje chuť do jedla, osoží pri poruchách trávenia, podporuje krvný obeh, napomáha látkovú premenu a celkové posilnenie organizmu (zlepšuje tvorbu červených krviniek). Spolu s vňaťou saturejky, paliny obyčajnej, komonice, horcovým koreňom a s plodmi borievky môže sa po predchádzajúcej konzultácii s lekárom použiť pri nepravidelnej menštruácii.

Príprava

Droga je osvedčeným prostriedkom pri chorobe zvýšenej telesnej teplote (horúčke), a to v jednorazových opakujúcich sa dávkach (2 až 3 razy denne po 1 deci odvaru, predpoludním, popoludní, prípadne večer, deťom 2 až 3 polievkové lyžice po 2 až 3 hodinách), pravda, popri základnej odbornej liečbe.

Zaujímavosť

Podzemné časti rastliny neslobodno zbierať, sú chránené. Droga je nebezpečná pre ťarchavé ženy. Vôbec ju neradno užívať príliš často, ani vo veľkých dávkach.