Mesiac zberu

Valeriána lekárska Valeriana offícinalis L.
Kozlík lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Valeriána je trváca rastlina s krátkym, zvláštne zapá­chajúcim podzemkom, z ktorého vyrastá veľké množ­stvo koreňov. V druhom a ďalších rokoch vyrastá z podzemku mohutná nerozkonárená, až 100 cm vysoká priama hranatá dutá ryhovaná stonka. Stonkové listy sú nepárno perovito zložené, dolné stopkaté a horné sediace. Kvety sú na vrchole byle usporiadané do trojramennej vrcholíkovitej metliny. Drobné súmerné kvietky sú sediace, bledoružové a voňavé. Dolná časť byle s listami je chlpatá. Plodom je jednosemenná nažka s chocholcom, ktorý sa vyvinul z kalicha kvetu.

Výskyt

Rastie na vlhkých miestach, na lesných svahoch, vlhkých lúkách pri potokoch a v priekopách. Na farmaceutické využitie sa zväčša pestujú jej vyšľachtené úzkolisté alebo širokolisté odrody. V záhradke ju možno pestovať zo semien nazberaných z voľne rastúcich jedincov. Semená sa vysievajú koncom leta alebo v jeseni do debničiek na povrch pôdy, aby premrzli a vyklíčili. Do pôdy sa presádzajú na jar budúceho roka. Vydrží na mieste niekoľko rokov.

Zber a úprava

Zberá sa koreň, niekedy aj vňať. Vňať sa zberá medzi augustom a septembrom. Podzemky sa spolu s koreňmi vyberajú z pôdy v auguste až v októbri, keď nadzemná časť začína vädnúť. Podzemky oddelené od vňate a premyté vodou sa prečesaním kovovými hrebeňmi alebo odstrihávaním zbavia tenkých koreňov. Potom sa pozdĺžne rozrežú a sušia sa na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Pri sušení vzniká charakteristický valeriánový zápach, ktorý láka mačky, pred ktorými treba rastlinu chrániť.

Liečivé vlastnosti

Valeriána má špecifický stabilizujúci účinok na nervy, pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu pri ne­spavosti, nervovom napätí a pod., povzbudzuje nervovú sústavu pri únave. Účinné látky valeriány regulujú aj činnosť srdcových svalov i koronár­nych ciev, a tak znižujú krvný tlak, odstraňujú kŕče hladkého svalstva pri žalúdoč­ných a črevných ťažkostiach, pomáhajú proti črevným parazitom (hlísty).

Príprava

Zápar sa pripraví z 3 lyžičiek rozdrveného usušeného koreňa a 300 ml horúcej vody. Po hodinovom lúhovaní a precedení sa užíva po 100 ml trikrát denne pri rôznych neurózach alebo večer pri nespavosti. Môže sa osladiť medom.

Zaujímavosť

V lekárňach dostať aj tinktúru vo forme valeriánových alebo baldriánových kvapiek. Po zriedení vodou majú rovnaké účinky ako zápar alebo prášok a ich použitie je veľmi praktické. Valeriána lekárska je veľmi účinná, preto sa odporúča dodržiavať dávkovanie a neužívať ju dlhodobo.