Mesiac zberu

Veronika lekárska Veronica officinalis L.
Rozrazil lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Veronika je trváca rastlina. Z jej plazivého podzemku vyrastá väčšie množstvo 10 - 40 cm vysokých poliehavých až vystúpavých stoniek. Má protistojné, krátkostopkaté až sediace, vajcovité, končisté a jemne pilkovité listy. Bledomodré obojpohlavné zrastenolupienkové štvorpočetné kvety s dvoma vyčnievajúcimi tyčinkami sú usporiadané v pazušných strapcoch. Stonka s listami je jemne chlpatá, na kalichu a plode sú veľmi drobné žliazkaté chlpy. Plod je trojhranná mnohosemenná tobolka.

Výskyt

Rastie od nížin do podhoria na suchších miestach, lú­kách, pasienkoch, medziach a vo svetlých lesoch, najmä v dubinách a kyslých boroch s vresom.

Zber a úprava

Zberá sa vňať v čase kvitnutia. Odtrháva sa opatrne, aby sa nepoškodil podzemok, z ktorého vyrastie vňať aj v budúcich rokoch. Suší sa v prevzdušnenom priestore v tieni alebo na slnku. Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 40 °C. Kvety ľahko opadávajú, preto sa vňať pri sušení obracia až po zvädnutí.

Liečivé vlastnosti

Veronika lekárska je súčasťou viacerých čajov a čajo­vých zmesí užívaných pri jarnej avitaminóze. V ľudo­vom liečiteľstve sa využíva prednostne pri zápale močových ciest a dne pre močopudné, dezinfekčné í protizápalové účinky, pri chorobách dýchacích ciest na podporu vylučo­vania hlienu (pri zápale priedušiek, astme, kašli), pri chorobách tráviacej sústavy, zvonka na popáleniny, ekzémy, vyrážky a ťažko sa hojacé rany. Pripisuje sa jej aj schopnosť čistiť krv a znižovať hladi­nu cholesterolu.

Príprava

Zápar sa pripraví z 2 polievkových lyžíc nadrobno posekanej drogy a pol litra vody. Pije sa pri kašli, ale aj pri iných opísaných ťažkostiach. Čerstvá šťava sa pridáva v množstve dvoch lyžičiek do mlieka alebo čaju a pije sa nalačno ako súčasť vitamínových kúr.

Zaujímavosť

Mladé, čerstvé listy Veroniky sa v niektorých domácnostiach používajú na prípavu jarných polievok alebo šalátov. Okrem veroniky lekárskej sa zberá aj vňať Veroniky potočnej (Veronica beccabunga) s azúrovo-modrými kvetmi v redších strapcoch, ktorá rastie na vlhkých miestach pri potokoch a v mokradinách. Má podobné liečivé účinky ako Veronika lekárska.