Mesiac zberu

Vŕba biela Salix alba L.
Vrba bílá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vŕba je až do 20 m vysoký storm alebo ker. Má sivohnedú rozpukanú kôru a pružné konáre. Listy sú krátkostopkaté, kopijovité, žliazkato pílkovité, na líci zele­né, na rube bledozelené až sivozelené. Mladé listy sú obojstranne chlpaté a celému stromu dodávajú bielosivý vzhľad. Jednopohlavné kvety sú usporiadané v žltkastých samčích a zelenkastých samičích jahňadách. Plody sú lysé tobolky.

Výskyt

Rastie vo vlhkých lesoch a pozdĺž potokov od nížin až do podhoría.

Zber a úprava

Kôra sa odlupuje v marci z odrezaných jedno- až dvoj­ročných konárov. Neskôr sa už ťažko odlupuje. Nieke­dy sa zberajú v apríli aj listy a kvety. Sušenie prebieha v prevzdušnených priestoroch v tieni, ale aj na slnku.

Liečivé vlastnosti

Vŕba pôsobí dezinfekčne, má protizápalové účinky, znižuje ho­rúčku a mierni reumatické a iné bolesti, proti nespavosti, znižuje podráždenosť nervovej sústavy, tlmí pohlavný pud, proti hnačke (triesloviny).

Príprava

Zápar: z 20 g sušených jahniad alebo listov na liter horúcej vody sa po 15-minútovom lúhovaní pije po pohári pri nespavosti, nervovom podráždení, bolestiach materni­ce a iných bolestiach. Zvonka ho možno použiť aj na mastnú pokožku alebo v kúpeľoch na potiace sa nohy.

Zaujímavosť

U nás rastie niekoľko hybridov a veľa odrôd vŕby bielej. Medzi najznámejšie patrí vŕba cintorínska, známa aj pod názvom smútočná.