Mesiac zberu

Vŕbovka malokvetá Epilobium parviflorum Schreb.
Vrbovka malokvětá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vŕbovka je trváca, asi 50-150 cm vysoká bylina. Stonky má priame, v hornej časti rozkonárené, krátkochlpaté. Dolné listy sú protistojné a vyššie striedavé, sediace, vajcovito kopijovité, mäkko chlpaté až plstnaté. Bledofialové kvety s priemerom asi 1 cm vyrastajú z pazúch listov v riedkych strapcoch. V kvetoch sú výrazné štvorlaločné blizny.

Výskyt

Rastie v okolí potokov a na vlhších lúkách od nížin po podhorské pásmo, najmä na vápencovom podloží. Často sa uchytí na zborenískách a spáleniskách. Je rozšírená na celom území.

Zber a úprava

Pri zbere sa zrezáva kvitnúca vňať alebo len jej vrchná časť, najmä na začiatku kvitnutia pred dozrievaním semien. Suší sa zavesená v riedkych zväzkoch alebo rozstrihaná na doskách pokrytých papierom, v tieni. V umelých podmienkach sa suší pri teplote 35°C.

Liečivé vlastnosti

Najrozšírenejšie je použitie vŕbovky je pri zväčšení prostaty a chorobách močového ústrojenstva a ťažkostiach tráviacej sústavy. Tak ako všetky močopudné rastliny, aj vŕbovka znižuje vysoký tlak a pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok. Už pri prvých príznakoch poruchy prostaty sa mužom odporúča preventívne piť čaj z vŕbovky. Blahodarné účinky má aj po operácii prostaty. Vŕbovka má však liečivý vplyv aj na poruchy funkcie močového ústrojenstva žien.

Príprava

Čajová zmes sa pripraví z vňate vŕbovky a vňate zlatobyle ako hlavných zložiek, z vňate srdcovníka, vresu, pyšteka a z kvetu hluchavky, ako vedľajších zložiek. Dve lyžice zmesi sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa prikryté lúhovať 15 minút. Po precedení sa pije dvakrát denne, ráno a večer nalačno, minimálne jednu hodinu pred jedlom. Čaj však možno pripraviť aj z dvoch lyžíc samej sušenej vŕbovky a pol litra vriacej vody.

Zaujímavosť

Pri ťažkostiach s prostatou treba vždy navštíviť aj lekára. Počas užívania vŕbovky je zakázané piť alkoholic­ké nápoje a fajčiť.