Mesiac zberu

Vres obyčajný Calluna vulgaris (L.) Hull.
Vřes obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - Október.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vres je nízky vždyzelený poloker s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou stonkou a vystúpavými ten­kými konárikmi. Malé šupinovité listy sú v štyroch ra­doch pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa prekrývajú. Drobné štvorpočetné kvety sú zoskupené do jednostranných strapcov. Kvety majú ružovkastofialový kalich a ružovú, zriedka bielu korunu, kratšiu ako kalich.

Výskyt

Vres rastie takmer výhradne v Európe. Severná hrani­ca jeho rozšírenia je až na polostrove Kola, východne siaha po Ural a pomerne hojný je v celej južnej Európe. Ako vzácnosť sa vyskytuje na niekoľkých miestach v Severnej Amerike. U nás rastie na kyslých piesočnatých a kremičitých lesných pôdach a rašeliniskách. Na starých rašeliniskách bývajú rozsiahlé vresoviská.

Zber a úprava

Pri zbere sa zrezávajú kvitnúce nezdrevnatené konári­ky asi v polovici dĺžky. Sušia sa vo zväzočkoch, naj­lepšie v tieni. Pri sušení v umelých podmienkach by mohlo nastať enzymatické štiepenie účinných látok. Najviac účinných látok obsahujú konáriky zberané v lete, na jeseň ich obsah klesá.

Liečivé vlastnosti

Využíva sa najmä jeho protizápalový a močopudný účinok pri chorobách vylučovacích orgánov (zápal ob­ličiek, obličkové kamene, zápal močového me­chúra), ďalej pri kĺbovom reumatizme, ochorení (zväčšení) prostaty, na upokojenie nervovej sústavy a pri nespavosti.

Príprava

Dve lyžičky sušenej posekanej vňate sa nechajú krát­ko zovrieť v 250 ml vody. Po pätnásťminútovom lúhovaní sa pije v priebehu dňa. Používa sa pri ťažkostiach močových ciest, prostaty aj pri reumatizme.

Zaujímavosť

V lese sa pokladá za burinu, ale poskytuje pastvu včelám a inému hmyzu. Jeho med je však tmavý a nevhodný na zazimovanie včelstiev.