Mesiac zberu

Yzop lekársky Hyssopus officinalis L.
Yzop lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Poloker z čeľade hluchavkovitých, 20-60 cm vysoký, husto rozkonárený, s úzkymi lesklými tuhými listami a modrofialovými alebo červenkastými, prípadne aj žltkastobielymi rúrkovitými kvetmi. Plody sú tvrdky. Aromatická, veľmi medonosná rastlina.

Výskyt

Rastie v ľahšej vápenitej pôde v slnečnej chránenej polohe.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu, príp. odkvitajúcu vňať, a to spravidla dva razy do roka. Zrezávame mäkké bylinné, hojne olistené, najviac 30 cm dlhé časti, pri druhom zbere sú najcennejšie nové výhonky. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga), pozorne, aby príliš nevyschla, teda aby jej listy neopadali. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom. Môže byť aj dlhšie uskladnená. Ak výkup požaduje drogu vo zväzkoch, viažeme ju hneď po usušení, inač by mohla zvlhnúť a stratiť farbu. Osobitne kvalitnú drogu tvoria lístky a kvitnúce vŕšky stonky.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde (zápale priedušiek), pri záchvatoch prieduškovej astmy (záduchu), pri bolestivej menštruácii a pod. Vnútorne i zvonka uplatňuje sa (podobne ako listy šalvie) pri častom, najmä nočnom, chorobnom potení. Je posilňujúcim nápojom starých ľudí.

Príprava

Bežná liečebná dávka je 1 kávová lyžička na šálku záparu, pije sa 2-3 krát denne po lyžiciach.

Zaujímavosť

V domácnostiach slúži ako korenie do polievok a omáčok alebo ako šalát. Včelám poskytuje dobrú pašku. Pridáva sa i do krmív pre dobytok.