Mesiac zberu

Zádušník brečtanovitý Glechoma hederacea L.
Popenec břečťanovitý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Júl.   Zber: Apríl - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Zádušník je trváca bylina s dlhým, horizontálne plazi­vým podzemkom. Z jeho zakoreňujúcich uzlov vyras­tajú poliehavé až vystúpavé hranaté stonky. Vrúbkované obličkovité až srdcovité listy sú stopkaté, protistojné. Pyskovité, 1 - 2 cm dlhé modrofialové kvety s chlpatým kalichom vyrastajú po dva, tri až päť z pazúch listov.

Výskyt

Hojne rastie na lúkách, poliach, v krovinách a pri ces­tách, od nížin až po horské pásmo na celom území Slovenska.

Zber a úprava

Pri zbere sa zrezáva celá kvitnúca vňať a pomerne ľahko sa suší v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 30 °C. Má horkastú chuť a rozdrvené listy majú príjemnú vôňu.

Liečivé vlastnosti

Názov rastliny svedčí o tom, že sa v ľudovom liečiteľstve oddávna používala pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri záduchu. Popri svojom hlavnom použití pri kašli a zahlienení sa používa aj ako sťahujúci prostriedok pri ťažkostiach žalúdka a čriev, najmä pri hnačke, zápaloch močových ciest, žlčníkových kame­ňoch a nočnom pomočovaní sa detí, posilňujúci prostriedok pri avitaminózach, jar­nej únave a pod., ako kloktadlo, zvonka na kožné vyrážky, podlia­tiny aj rany.

Príprava

Zápar sa pripraví zaliatím jednej kávovej lyžičky drogy pohárom vriacej vody. Dávka stačí pri vnútornom použití na deň. Môže sa nahradiť aj čerstvou šťavou z listov v množstve 30-50g. Odvar na vonkajšie použitie sa pripravuje ako 2 lyžičky drogy zaliatej pohárom vody.

Zaujímavosť

Príbuzným druhom zádušníka brečtanovitého je zádušník chlpatý (Glechoma hirsuta), ktorý rastie zriedkavo na južnom Slovensku a na Morave. Pri zbere sa zvyčajne nezamieňajú, zádušník chlpatý je chlpatejší, má svetlomodré kvety, a najmä ne­príjemný pach.