Mesiac zberu

Zbehovec plazivý Ajuga reptans
Zběhovec plazivý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Júl.   Zber: Apríl - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Zbehovec plazivý je trvalka s listnatou priamou štvorhrannou stonkou, ktorá je cca 10-30 cm vysoká. Rastlina má 30 cm dlhé, listnaté, nadzemné plazivé výhonky. Spodné listy sú stopkaté, so zbiehavou čepeIou. Stonkové sú takmer alebo celkom sediace, podlhovasto vajcovité, vrúbkované alebo celistvo okrajové. Zbehovec obsahuje triesloviny, horčiny, organické kyseliny, minerálne látky, éterické oleje a farbivá.

Výskyt

Rastie v listnatých lesoch, na rúbaniskách a na lúkach až do výšky 1500 m nad morom. Nie je príliš náročný na živiny, má rád stredne vlhké pôdy a polotieň.

Zber a úprava

Zbehovec kvitne od apríla do júla. Zbierame celú kvitnúcu vňať, ktorú po nasušení v tieni skladujeme v dobre tesnenej nádobe na temnom mieste.

Liečivé vlastnosti

Droga mierne znižuje krvný tlak, pôsobí proti bolestiam tráviaceho ústrojenstva, má mierne upokojujúce účinky. Vo vonkajšej forme mastí alebo kúpeľov sa používa na podliatiny alebo iné zranenia končatín. Hlavná využiteľnosť je hlavne pri liečbe horných dýchacích ciest, na silný kašeľ alebo pri zachrípnutí.

Príprava

Zápar pripravíme z 1 lyžičky drogy, ktorú zalejeme 250 ml horúcej vody. Lúhujeme 10-15 minút, precedíme a pijeme po dúškoch počas dňa.