Mesiac zberu

Zeler voňavý Apium graveolens L.
Zeler buľvový (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Jún - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Zeler je dvojročná rastlina s hľuzovitým koreňom a tmavozelenými lesklými zloženými listami. Prvý rok vyrastie z podzemnej časti zvonka svetlohnedá, zvnútra biela buľva a listy korenistej vône. V druhom roku vyrastú z buľvy hranaté stonky s nepárno perovito zloženými listami a okolíkmi zltkastobielych kvietkov.

Výskyt

Zeler pochádza z južnej Ázie. V Európe sa začal pestovať až v 18. storočí. Voľne rastie na morskom pobreží, najmä v Stredozemí. U nás sa pestuje zo semien ako zelenina. Priesady sa vysádzajú do pôdy koncom mája. Počas vegetačného obdobia sa zalieva a okopáva.

Zber a úprava

V októbri prvého roka sa zbierajú buľvy. Využívajú sa čerstvé ako zelenina, alebo na liečebné účely. Možno ich aj dlhší čas uskladňovať na chladnom mieste vo vlhkom piesku alebo v mikroténových vreckách v chladničke, podobne ako inú koreňovú zeleninu. Listy sa používajú čerstvé alebo sa po posekaní sušia pri teplote do 40°C. Semená zeleru voňavého sa zbierajú v druhom roku života rastliny.

Liečivé vlastnosti

Pôsobí ako močopudný prostriedok, pomáha pri nadmernej plynatosti, je upokojujúci prostriedok tlmiaci centrálnu nervovú sústavu.

Príprava

Odvar sa pripraví v jednom litri vody, kde sa 30 - 60 g čerstvého koreňa varí 10 minút. Pije sa pri ťažkostiach s vylučovaním moču vždy pred jedlom šálka odvaru. Zápar pripravujeme z 50 - 60 g sušených listov na 300 ml vody, ktorý necháme vylúhovať cca. 10 minút.