Mesiac zberu

Železník lekársky Verbena officinalis L.
Sporýš lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Železník je trváca bylina s priamou, hranatou, v hornej časti rozkonárenou, dolu drevnatejúcou stonkou, dosahujúcou výšku až 100cm. Listy sú protistojné, dolné perovito delené, horné kopijovité, tuhé, krátko chlpaté. Drobné bledofialové päťpočetné kvety sú usporiadané v pazušných alebo koncových klasoch, ktoré sa na vrchole predlžujú. Suchý plod sa rozpadáva na štyri valcovité bledohnedé tvrdky.

Výskyt

Rastie na rumoviskách, pri cestách, potokoch, na me­dziach a pasienkoch, najmä v teplejších oblastiach. V záhradke sa môže pestovať zo semien nazberaných z voľne rastúcich rastlín. Vysievajú sa na jar, priamo do úrodnej pôdy.

Zber a úprava

Zberá sa vňať. V čase kvitnutia sa odrezávajú horné časti stoniek s kvetmi a čerstvé, zdravé spodné listy. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Liečivé vlastnosti

Železník pôsobí ako posilňujúci prostriedok pri únave, nervovej a psy­chickej vyčerpanosti a pod., močopudný prostriedok pri hromadení tekutín v organizme, na zvýšenie sekrécie mlieka dojčia­cich matiek, prostriedok na úpravu nepravidelnej menštruácie, vo forme kloktadla pri zápaloch ústnej dutiny a vo forme obkladov pri kožných ochoreniach, utišujúci prostriedok pri bolestiach hlavy.

Príprava

Macerát sa pripraví z 3 lyžičiek drogy 12-hodinovým lúhovaním v pohári studenej vody. Užíva sa ako denná dávka na celkové posilnenie organizmu, zvýšenie sekrécie mlieka a pod. Čerstvá šťava sa používa vnútorne aj zvonka na kloktanie a ob­klady.

Zaujímavosť

Železník sa niekedy používa ako náhrada čínskeho čaju. Má mierne povzbudzujúci účinok. Do čaju sa pridávajú škorica, vanilka a klinčeky. Vo väčších dávkach alebo na dlhodobé užívanie nie je vhodný pre tehotné ženy. Okrasné druhy železníka s krásne sfarbenými kvetmi v bohatých chocholíkovitých súkvetiach sa na liečebné účely nepoužívajú. Vznikli zväčša krížením amerických druhov a označujú sa ako železník hybridný (Verbena hybrida).