Mesiac zberu

Zemedym lekársky Fumaria officinalis L.
Zemědým lékařský (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - September.   Zber: Máj - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina z čeľade zemedymovitých, s vláknitým koreňom. Má 15 - 30 cm vysokú vystúpavú, do šírky sa rozkonárujúcu modrozelenú stonku, dvojito perovitozložené listy s podlhovastými výkrojkami a riedke strapce drobných ružových, na konci purpurovo sfarbených kvetov. Plody sú nažky. Slabo zapácha.

Výskyt

Rastie na poliach, rumoviskách, úhoroch i v záhradách ako burina.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať. Režeme ju nad zemou, alebo vytrhávame aj s koreňom, ktorý potom i so spodnou časťou stonky odstránime. Sušíme zväčša prirodzeným teplom (v tenkých vrstvách, bez obracania, alebo povešané na motúzi), prípadne aj umelým pri teplote do 40 - 50°C.

Liečivé vlastnosti

Podporuje trávenie a zvýšené vylučovanie moču, urýchľuje stolicu, osoží pri poruchách žlčníka, pečene, ako aj pri úrazoch (pomliaždeninách) a proti črevným parazitom. Napomáha pri látkovej premene. Spolu s listom orecha vlašského slúži zvonku na prípravu hojivých obkladov, ako aj na kúpele pri hemoroidoch.

Príprava

Droga nachádza uplatnenie zväčša v čajovinách používaných pri liečení pečeňových chorôb: tvoria ich drogy so žlčopudnými a mierne preháňavými účinkami, napríklad koreň i vňať čakanky a púpavy, vňať hrdobarky, jablčníka cudzieho, ľubovníka, mäty priepornej, myšochvosta, nátržníka husieho, paliny pravej a nechtíka (3 až 5 dl nesladeného odvaru piť cez deň nalačno, dodržiavať dietu, jesť častejšie a menej, hodne tvarohu, zdržať sa alkoholu, fajčenia, zrnkovej kávy a pod.). Kyselina fumarová (pomenovaná po zemedyme) má podľa novších výskumov dôležitú pôsobnosť pri okysličovacích pochodoch v organizme.

Zaujímavosť

Jedovatá rastlina, vnútorne vo väčších dávkach, môže spôsobiť ochrnutie dýchacieho centra. Neužívať samostatne.