Charakteristika
Jednoročná bylina z čeľade zemedymovitých, s vláknitým koreňom. Má 15 - 30 cm vysokú vystúpavú, do šírky sa rozkonárujúcu modrozelenú stonku, dvojito perovitozložené listy s podlhovastými výkrojkami a riedke strapce drobných ružových, na konci purpurovo sfarbených kvetov. Plody sú nažky. Slabo zapácha.
Výskyt
Rastie na poliach, rumoviskách, úhoroch i v záhradách ako burina.
Zber a úprava
Zbierame kvitnúcu vňať. Režeme ju nad zemou, alebo vytrhávame aj s koreňom, ktorý potom i so spodnou časťou stonky odstránime. Sušíme zväčša prirodzeným teplom (v tenkých vrstvách, bez obracania, alebo povešané na motúzi), prípadne aj umelým pri teplote do 40 - 50°C.
Liečivé vlastnosti
Podporuje trávenie a zvýšené vylučovanie moču, urýchľuje stolicu, osoží pri poruchách žlčníka, pečene, ako aj pri úrazoch (pomliaždeninách) a proti črevným parazitom. Napomáha pri látkovej premene. Spolu s listom orecha vlašského slúži zvonku na prípravu hojivých obkladov, ako aj na kúpele pri hemoroidoch.
Príprava
Droga nachádza uplatnenie zväčša v čajovinách používaných pri liečení pečeňových chorôb: tvoria ich drogy so žlčopudnými a mierne preháňavými účinkami, napríklad koreň i vňať čakanky a púpavy, vňať hrdobarky, jablčníka cudzieho, ľubovníka, mäty priepornej, myšochvosta, nátržníka husieho, paliny pravej a nechtíka (3 až 5 dl nesladeného odvaru piť cez deň nalačno, dodržiavať dietu, jesť častejšie a menej, hodne tvarohu, zdržať sa alkoholu, fajčenia, zrnkovej kávy a pod.). Kyselina fumarová (pomenovaná po zemedyme) má podľa novších výskumov dôležitú pôsobnosť pri okysličovacích pochodoch v organizme.
Zaujímavosť
Jedovatá rastlina, vnútorne vo väčších dávkach, môže spôsobiť ochrnutie dýchacieho centra. Neužívať samostatne.