Mesiac zberu

Zemežlč menšia Centarium erythraea Rafn.
Zeměžluč lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Zemežlč, pomenovaná podľa horkosti celej rastliny, je jednoročná až dvojročná, 20 - 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červenoružovú korunu.

Výskyt

Rastie na slnečných lúkach, stráňach a rúbaniskách. Keďže jej výskyt sa na mnohých miestach znižuje, čoraz častejšie sa pestuje zo semien. V prvom roku z koreňov vyrastú prízemné ružice listov, sadenice sa potom rozsadia do humusovej ílovitej pôdy s dostatkom vápnika. Na druhý rok rastliny kvitnú.

Zber a úprava

Zberajú sa kvitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďaľšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti vždy nechať dostatok rastlín na semeno. Rozložené alebo v riedkych zväzkoch sa rýchlo usušia na zatienenom mieste, v umelých podmienkach pri vyššej teplote - do 50°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa pri problémoch s trávením (horčiny povzbudzujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, peristaltiku čriev), na zvýšenie imunity organizmu.

Príprava

Zápar pripravíme z jednej lyžičky posekanej drogy, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať. Pije sa pol hodiny pred jedlom tri- až päťkrát denne. Pitie záparu taktiež urýchľuje hojenie rán a pomáha pri akné. Ranu alebo vyrážky treba súčasne potierať silným odvarom, čerstvou šťavou, alebo pomliaždenou vňaťou.

Zaujímavosť

Zemežlč je prastará liečivá rastlina. Zmienky o nej sa vyskytujú už v gréckych bájach, vyliečila kentaura, napoly človeka, napoly koňa. To sa odrazilo aj v jej vedeckom názve.