Mesiac zberu

Ženšen pravý Panax ginseng
Všehoj ženšenový (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to druh z čeľade aralkovitých. Nazýva sa aj ázijský ženšen, čínsky ženšen alebo kórejsky ženšen. Ženšen pravý patrí k najznámejším exotickým rastlinám. Narastie do 30 až 60 cm. Podzemná časť je mohutný koreň nepravidelného tvaru. Nadzemná časť rastliny každoročne odumiera, nová vyrastá na jar z púčikov na koreňovej hlave. Listy sú dlaňovito zložené po 3 až 5 listov. Čepeľ listov je riedko chlpatá s pílkovitým okrajom. Kvety sú drobné, zelenobiele, obojpohlavné.

Výskyt

Ženšen pravý rastie prirodzene v zmiešaných opadavých lesoch na východných oblastiach provincii Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a Liao-ning. Nachádza sa vo východnom Rusku, v Severnej Kórei.

Zber a úprava

Najkvalitnejší ženšenový koreň sa zbiera až po 6 rokoch, ak stačí menej kvalitný, môže sa zberať už po druhom roku. Zbiera sa koreň, ktorý sa suší na slnku a tak vzniká tzv. biely ženšen, alebo sa suší umelým svetlom a tak vzniká tzv. červený ženšen. Pred použitím sa krája alebo drví na prášok. V lekárňach sú dostupné ženšenové extrakty, koreňová droga, sirupy alebo tabletky.

Liečivé vlastnosti

Ženšen je v tejto dobe rozšírený po celom svete ako prostriedok doplnkovej výživy. Používa sa ako prevencia proti stresu, depresii, pre lepšie sústredenie, pamäť, pri fyzickej námahe, na regeneráciu svalov, pri cukrovke ale aj ako afrodiziakum. Výrazne posilňuje libido, potenciu a erekciu. Ženšen spomaľuje starnutie a odumieranie buniek a pomáha proti civilizačným chorobám. Pomáha proti arterioskleróze, pri cievnych problémoch, proti hemeroidom, tlmí alergie a bolesti kĺbov, proti rakovine, výborný liek pri bolestiach hlavy.

Príprava

Ženšenový čaj si pripravíme z 2-5 gramov koreňa na 3-5 dcl vody. Nakrájaný ženšen varíme vo vode aspoň 10 minút. Pijeme 1 až 2-krát denne.

Ženšenová tinktúra: Potrebujeme 5 - 10 g sušených plátkov ženšenu, 0,5 dcl liehu (40 - 70%). Ženšen si nakrájame do fľaše a zalejeme ho liehom . Nádobu dáme na tmavé miesto, kde ho necháme luhovať aspon 14 dní (nie v chladničke). Fľašu občasne obrátime a pretrepeme, aby sa zmäknutý ženšen rozpadol. Po 14 dňoch prelejeme extrakt do vhodnej nádoby a odložíme ho na tmavé a chladné miesto. Ženšenová tinktúra sa užíva v malom množstve, najlepšie ráno pred jedlom. Na 3 dcl pohár čistej vody aspoň 10 kvapiek, dávkovanie možno postupne zvyšovať.

Zaujímavosť

Ženšenu sú prisudzované magické vlastnosti. Používa sa sčasti ako mandragora.