Mesiac zberu

Žerucha siata Lepidium sativum
Řeřicha zahradní (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Január - December.   Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Žerucha siata je drobná rýchlorastúca šalátová zelenina, má pikantnú, mierne štipľavú chuť, pripomína reďkovku. Pochádza z čeľade kapustovité. Žerucha je jednoročná rastlina dorastá do výšky 2 – 5 cm. Listy sa v hornej časti vetvia. Kvety sú usporiadané v hroznách na vrcholoch stoniek, sú biele alebo červené. Plodom je šešuľa. Rozmnožuje sa iba semenami.

Výskyt

Pochádza z Blízkeho východu.

Zber a úprava

Jedná sa o nenáročnú rastlinu. Semená klíčia po 2 – 3 dňoch. Dobre sa pestuje na vate. Zbierajú sa mladé lístky po 10 dňoch, odrezávaním alebo strihaním. Môže sa pestovať po celý rok. K pestovaniu stačí nasypať semená na vlhkú vatu a tú udržiavať vlhkú.

Liečivé vlastnosti

Žerucha priaznivo vplýva na látkovú premenu, pri pravidelnom jedení žeruchy nemáme taký silný pocit hladu, pretože obsahuje veľa chrómu. Obnovuje živiny, produkuje železo pri anémii a súčasne podporuje imunitu a zvyšuje vitalitu. Podporuje trávenie, pri málokrvnosti, odstraňuje pocit únavy. Prečisťuje krv, stimuluje činnosť pečene, pankreasu a žlčníka. Zvyšuje plodnosť, sexuálnu energiu, podnecuje menštruáciu a zlepšuje laktáciu.

Príprava

Používa sa iba v surovom stave. Je výborná na dochutenie šalátov, nátierok alebo omáčok. Tepelnou úpravou stráca svoje vitamíny.

Zaujímavosť

Upozornenie! Denná dávka pre dospelú osobu je jedna polievková lyžica.