Mesiac zberu

Zimozeleň menší Vinca minor
Barvínek menší (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Jún.   Zber: Apríl - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rastlina je z čeľade zimozeleňové. Zimozeleň je trváca bylina alebo poloker s neopadavými vždyzelenými listami. V pazuchách zakoreňujúcim podzemkom, stonka je drevnatejúca. Listy sú protistojné a krátko stopkaté, kopijovité až elipsovité. Kvety sú modrofialové, niekedy ružové a veľmi vzácne sú biele. Plodom sú valcovité mechúriky.

Výskyt

Rastlinu nájdeme roztrúsene na tienistých stanovištiach, v listnatých i zmiešaných lesoch, vo vlhkých lesoch, krovinách, na kamenistých svahoch, na okraji viníc, cintorínoch, v záhradách a parkoch. Nachádza sa na celom území Slovenska je citlivá na mráz.

Zber a úprava

Zbiera sa kvitnúca vňať. Všetky časti rastliny sú inak jedovaté. Mladé vyvinuté výhonky sa ručne odrežú, rozložia sa v tenkých vrstvách a sušia sa rýchlo v tieni pri teplote do 45°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa pri liečbe leukémie a niektorých chorôb rakovinového pôvodu. Používa sa pri prudkých hnačkách, bolení zubov, na tvorbu mlieka, zníženie krvného tlaku, pomáha rozpúšťať nádory, pri vegetatívnych neurózach, na znižovanie hladiny cukru v krvi, proti krvácaniam, katarom, pri zápaloch slizníc.

Príprava

Používanie zimozelene je potrebné pod dohľadom lekára.

Zaujímavosť

Rastlina obsahuje veľký počet alkaloidov, triesloviny, saponín, pektíny a organické farbivá.