Mesiac zberu

Žindava európska Sanicula europaea
Žindava evropská (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Október - November.  

Charakteristika

Trváca rastlina, drobná bylina z čeľade zelerovité, dorastá do výšky 15 až 50 cm. Je to zelerovitá bylina, vyháňajúca z podzemku priamu oblú byľ a listy na dlhých stopkách s okrúhlymi päťdielnymi čepeľami. Súkvetie je vidlicový vrcholík zložený z okolíkov. Kvety sú drobné, lupienky biele až červenkasté. Plodmi sú guľaté, visiace dvojnažky so zvyškami kalicha na vrchole.

Výskyt

Rastie v tienistých miestach, najmä v bukových lesoch v hornatejších polohách. Ďalej v lužných lesoch, na pôdach čerstvo vlhkých, slabo kyslých až neutrálnych. Celkovo rastie v celej Európe, na Kaukaze, na západnom Sibíri, v severnej Afrike, v malej Ázii.

Zber a úprava

Zbierajú sa listy alebo celá vňať. Niekedy sa zbiera aj koreň. Droga obsahuje saponíny, veľa trieslovín, horčinu a éterický olej, preto má zvieravé účinky. Suší sa čo najrýchlejšie v tieni alebo za umelého sušenia pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

V minulosti sa používala proti krvácaniu. Dnešnej dobe sa používa na liečenie ťažko hojacich sa rán. Podporuje odkašliavanie, proti alergické pôsobenie, proti ekzémom, kožným vyrážkam, vredom, hemoroidom. Ako kloktadlo sa osvedčila pri bolestiach v krku alebo pri zápale ústnej sliznice a ďasnám. Vnútorne sa používa pri zápaloch dýchacích ciest a pri poruchách trávenia.

Príprava

Podáva sa vo forme prášku na špičku noža alebo vo forme nálevu 2 čajové lyžičky drogy na pohár vody dvakrát denne. Pri vonkajšom použití vo forme masti, v kúpeli alebo ako kloktadlo (1 až 2 polievkové lyžice drogy na 1 l vody.

Zaujímavosť

Žindava patrí medzi pomerne prudké pôsobiace drogy, neodporúča sa podávať deťom a slabým osobám.