Mesiac zberu

Zlatobyľ obyčajná Solidago virgaurea L.
Zlatobýl obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: August - Október.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Zlatobyľ obyčajná je trváca, 60 - 100 cm vysoká rastlina s priamou stonkou, v dolnej časti zvyčajne fialkastou, v hornej v oblasti súkvetia rozkonárenou. Listy sú v dolnej časti stonky stopkaté, vajcovité, na báze klinovité, v hornej časti sediace, eliptické až kopijovité. Žlté úbory s rúrkovitými kvetmi v terči a jazykovitými kvetmi na obvode sú usporiadané v úzkej metline alebo v strapci. Plody sú chlpaté nažky.

Výskyt

Zlatobyľ obyčajná rastie u nás vo svetlých lesoch, v krovinách a na slnečných svahoch od nížin po podhoria.

Zber a úprava

Zberá sa horná časť vňate v ča­se, ked rastlina začína kvitnúť. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Najviac účinných látok obsahuje koreň, ktorý sa zberá ťažšie a zriedkavejšie.

Liečivé vlastnosti

Liečivé vlastnosti zlatobyle sa využívajú ako azda najlepší rastlinný liek pri akútnych aj chronických chorobách obličiek, pre močopudnosť aj pri dne a reumatizme, pri chorobách pečene a žlčníka, na zoslabenie silnej menštrácie, zvonka ako kloktadlo a na natieranie kožných vy­rážok a ekzémov.

Príprava

Zápar sa pripravuje z 2 polievkových lyžíc posekanej čerstvej alebo sušenej vňate na pohár vody. Užíva sa vnútorne aj zvonka.

Zaujímavosť

Zlatobyľ oddávna patrí medzi rastlinné suroviny na výrobu farbív na vlnu a plátno.