Vitamíny

Vitamíny a minerály

Vitamíny

sú nízko molekulové látky potrebné pre život. V ľudskom organizme majú vitamíny funkciu katalyzátoru biochemickej reakcie. Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Existuje 13 základných typov vitamínov. Ľudský organizmus si, až na niektoré výnimky, nedokáže vitamíny sám vyrobiť, a preto ich musíme získavať z potravín.

Pri nedostatku vitamínov - tzv. hypovitaminóza, sa môžu objaviť poruchy funkcie organizmu, alebo i veľmi vážne ochorenia. Prebytočných vitamínov - hypervitaminóza, rozpustných vo vode, sa organizmus dokáže zbaviť a pokiaľ prestanete vitamíny prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vylúči. U vitamínoch rozpustných v tukoch to však nefunguje, najrizikovejšie je predávkovanie vitamínom A, existujú aj prípady smrteľných otráv alebo otráv s doživotnými následkami.

Minerály

Sú látky, s ktorými sa stretávame vo forme soli a telo si ich nedokáže vyrobiť. Minerálne látky majú významnú úlohu v ľudskom tele. Pre ich chemickú povahu a účasť na elektrochemických procesoch, nazývame minerálne látky v potrave a v ľudskom organizme aj elektrolytmi. Majú význam pri raste a tvorbe tkanín, aktivujú, regulujú a kontrolujú látkovú výmenu v tele a taktiež sa podieľajú na prenose nervových vzruchov. Minerály sa delia na 3 základné skupiny: makroelementy, mikroelementy a stopové prvky. Všeobecne platí, že pokiaľ sa budeme držať zásad pestrej stravy a budeme konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, tak nám nedostatok vitamínov a minerálnych látok nehrozí.