Vitamíny

Draslík
Draslík (čes.)

Charakteristika

Je to najrozšírenejší minerál v našom tele. Spoločne so sodíkom vytvárajú elektrochemický gradient na stenách buniek, ktorý je nutný k životu buniek. Spolupracuje na vedení vzruchu, dráždivosti svalov, metabolizme cukru, správnej činnosti srdca.

Zdroj

Je dôležitý pre funkciu kardiovaskulárneho systému, pre svalový tonus. Draslík znižuje krvný tlak, pomáha pri obličkových kameňoch, odstraňuje únavu a znižuje riziko mŕtvice. Nachádza sa v ovocí, fazuli, mlieku, banánoch, marhuliach, sušenom ovocí, citrusoch, zemiakoch, špenáte, paprike, hrachu, sóji, vlašských orechoch, mandliach, ryži, vajciach a zelenine.

Nedostatok

K nedostatku draslíku môže dôjsť pri alkoholizme, pri silnom krvácaní, anorexii, bulímii. Tzv. primitívna diéta poskytuje omnoho väčšie množstvo draslíku než moderná strava. Veľký deficit draslíku je pri dlhodobom zvracaní, nadúvaní alebo užívaním diuretík vyplavujúcich draslík. Nedostatok sa môže prejaviť svalovou slabosťou, zápchou, zvracaním, hyperfunkciou štítnej žľazy, tráviacimi ťažkosťami, poruchou krvného obehu, zvýšenou dráždivosťou, nevoľnosťou, a bolesťami brucha.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 2000 mg. Najlepšie ako si zaistiť pravidelný príjem draslíka je jesť ovocie a zeleninu každý deň. Množstvo draslíka obsiahnutého v strave sa pohybuje v rozhraní 2.5g až 5.8g denne. Napríklad banán obsahuje až 500mg.

Predávkovanie

Vysoké dávky napríklad pri užívaní tabletiek môžu spôsobiť podráždenie žalúdka. Nadbytok spôsobuje svalovú únavu, srdcovú arytmiu až zastavenie srdca, hnačky, napínanie a zvracanie.

Zaujímavosť

Draslík funguje najlepšie so sodíkom, pomer príjmu draslíka ku sodíku je 2:1 ale ak viac solíte, mali by ste prijímať i viac draslíka.