Vitamíny

Fosfor
Fosfor (čes.)

Charakteristika

Tento minerál je jedným z najrozšírenejších v našom tele. Spoločne s vápnikom sa podieľa na výstavbe a udržovaní zdravých a silných kostí a zubov. Až 86% sa nachádza uložených v kostiach a zuboch, zvyšných 14 % sa nachádza v krvi a mäkkých tkanivách ako zložka bunkových membrán.

Zdroj

Fosfor je dôležitý k udržiavaniu pravidelného tepu srdca a nutný na aktiváciu veľkého množstva enzýmov, je dôležitý pri svalovej kontrakcii a prenose vzruchov z mozgu, napomáha premene bielkovín, tukov. Nachádza sa v celozrnných obilninách, zemiakoch, strukovinách, semienkach, orechoch, mlieku.

Nedostatok

Problémy s jeho nedostatkom sú veľmi zriedkavé. Problémy môžu mať alkoholici, diabetici a dlhodobo hladujúci ľudia. Nízke hladiny fosforu sa môžu prejaviť stratou chuti, anémiou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami hlavy, bdelosťou, svrbením kože, bolesťou hrudníka, bolesťou kostí a zvýšenou náchylnosťou k infekciám. Pri nedostatku môže vzniknúť choroba rachitída - krivica z nedostatočného ukladania fosforu a vápnika v kostiach, čo má za následok aj nedostatok vitamínu D.

Dávkovanie

Doporučenou dennou dávkou je 700 mg až 1200 mg. Vyššiu spotrebu majú tehotné a dojčiace ženy. Fosfor je vo veľkej miere zastúpený v dennej potrave, jeho denný príjem dosahuje až dvojnásobok potrebného množstva, preto je jeho nedostatok v tele takmer nemožný.

Predávkovanie

Nadbytok fosforu spôsobuje porušenie rovnováhy s vápnikom, teda nedostatkom vápnika. Taktiež znižuje vstrebávanie zinku. Prebytok fosforu spôsobuje tzv. fibróznu degeneráciu kostí.

Zaujímavosť

Z nadmerného užívania fosforu môže vznikať podráždenosť až hyperaktivita u detí.