Vitamíny

Horčík
Hořčík (čes.)

Charakteristika

Horčík je jeden z najdôležitejších prvkov v ľudskom tele. Väčšinou sa nachádza v kostiach a zuboch, v menšej miere sa nachádza v tkanivách a v krvi. Je nezastupiteľný pri väčšine biochemických reakciách v ľudskom tele. Horčík je dôležitý pri látkovej výmene sacharidov a bielkovín. Pomáha odbúravať stres a podieľa sa na fungovaní srdcového svalu.

Zdroj

Horčík má protikŕčový účinok, dôležitý pre normálne fungovanie nervov a svalov, napomáha prenosu cukru do buniek a tým sa podieľa na produkcii energie podporuje účinok inzulínu, posilňuje trávenie, zabraňuje vzniku žlčníkových kameňov, zlepšuje využitie vápniku v bunkách, pomáha pri častom pomočovaní, pomáha udržovať tvorbu zubnej skloviny a odolnosť voči zubným kazom, zabraňuje demineralizácii kostí, zlepšuje pamäť a myslenie. Horčík sa nachádza v listovej zelenine, špenáte, cibuli, zemiakoch, banánoch, jahodách, malinách, vo vode, kešu orieškoch, konopných semienkach, kakau, kukurici, ovsených vločkách, celozrnných výrobkoch a syre.

Nedostatok

Jeho nedostatok spôsobuje poruchy srdcového rytmu, poruchy nervovej činnosti, zvýšenú dráždivosť až kŕče. Prvým príznakom nedostatku horčíka bývajú kŕče v lýtkach pri rannom vstávaní, pociťovanie mravčenia v končatinách, necitlivosť končatín alebo tzv. tik v oku. Ďalšie príznaky sú napr. podráždenosť, náladovosť, problémy so sústredením, zabúdanie, divoké sny.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 300 - 400 mg. Telo dospelého človeka obsahuje približne 21 g horčíka. Denná spotreba je závislá na zložení stravy, alebo vysokým príjmom vápnika, bielkovín a vitamínu D zvyšuje aj nároky na príjem horčíka.

Predávkovanie

Dlhotrvajúce predávkovanie vyvoláva ospalosť a paralýzu svalov. Tento stav však môžeme privodiť iba nadmernou konzumáciou horčíka v liekoch, pretože akékoľvek zvýšenie z potravy telo dokáže vylúčiť pomocou obličiek a moču von z tela. Predávkovanie taktiež spôsobuje zvýšenú peristaltiku čriev.

Zaujímavosť

Negatívny vplyv na hladinu horčíka má stres, kofeín, alkohol, slané potraviny, lieky, vysoké dávky zinku a vápnika.