Vitamíny

Jód
Jod (čes.)

Charakteristika

Jód je nekovový stopový prvok dôležitý pre syntézu hormónu štítnej žľazy v tele, ktorá je dôležitou súčasťou a napomáha tak správnej funkcii štítnej žľazy. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú radu fyziologických procesov, vrátane rastu, telesného a duševného vývoja, metabolizmus a rozmnožovanie.

Zdroj

Používa sa na odstránenie prejavu súvisiacim s nedostatočnou tvorbou hormónu štítnej žľazy, k ním patria neznášanlivosť chladu, zvýšená hmotnosť, veľký jazyk, zápcha, zhoršená funkcia srdca, lámanie vlasov a nechtov, problémy s koordináciou, spomalené reflexy, problémy s výslovnosťou, depresia a zhoršená pamäť. Jód sa nachádza v morských plodoch, v kuchynskej soli, v morských riasach, zemiakoch, banánoch, čiernych ríbezliach, jablkách, čerešniach, černiciach, čučoriedkach, malinách, kalerábe, kapuste, mrkve, paprike a vajciach.

Nedostatok

Pri nedostatku jódu môže dôjsť k mentálnej retardácii, zníženej funkcii štítnej žľazy, únave, zápche, spomalenosti, ospalosti, priberaniu, zimomriavkam, búšeniu srdca, poruchám menštruácie, vypadávaniu vlasov a rôznym ďalším poruchám rastu a vývoja. Ďalšími príznakmi u dospelých sú mužská a ženská neplodnosť, znížená inteligencia, potrat a zvýšené riziko rakoviny. Nedostatok jódu je veľmi nebezpečný v období vývoja mozgu, preto sa odporúča podávať jód tehotným ženám a deťom.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 150 mg, čo odpovedá bežnej dennej a pestrej strave. Naopak ženy v tehotenstve by sa mali o užívaní jódu poradiť so svojím lekárom.

Predávkovanie

K nadbytku jódu môže dôjsť jedine predávkovaním sa potravinovými doplnkami. Príznaky sú prechladnutie, kašeľ, zvýšená teplota, kožné vyrážky.

Zaujímavosť

Niektoré druhy zeleniny a obilnín, napríklad kapusta, karfiol, brokolica, proso, kukurica obsahujú látky označované ako strumigény, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú využívanie jódu a produkciu hormónu štítnej žľazy.