Vitamíny

Kremík
Křemík (čes.)

Charakteristika

Kremík je esenciálny stopový prvok. Je nevyhnutný pre správne fungovanie buniek a tkanív, syntézu vitamínu B1 v ľudskom organizme. Kontroluje prenos nervových impulzov a prispieva k posilneniu kostí. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu a elastínu. Je obsiahnutý taktiež v spojovacích tkanivách ako sú aorta, šľachy, kosti, koža, taktiež v srdci a svaloch.

Zdroj

Je výborný pre rast a kvalitu vlasov, nechtov a zubov. Chráni kožu pred ochabnutím, alergiami a rozjasňuje oči. Je nazývaný aj minerálom krásy. Ďalej je užitočný pri kožných ranách a chorobách a pri tuberkulóze. Tlmí škodlivý vplyv hliníka a chráni pred Alzheimerovou chorobou, močovými kameňmi a zápalom močových ciest. Hlavným zdrojom sú jablká, pomaranče, čerešne, hrozienka, cvikla, mrkva, cibuľa, orechy, med, ryby, obilniny, dyňa, mandle, zeler a celozrnné obilniny.

Nedostatok

Príznaky sú napr. lámavé a mäkké nechty, oslabené a vypadajúce vlasy, predčasné vrásky, slabý vývoj kostí, osteoporóza (rednutie kostí). Hlavný príznak nedostatku je precitlivenosť na chlad, niekedy je dokonca pociťovaný aj v ústach.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 25 - 30 mg, u tehotných a kojacich žien 30 - 40 mg. Zvýšený príjem kremíka nad denný príjem zo stravy je nebezpečný. Silikáty (soli kremíku a syntetické formy kremíku) pridávané do potravín sú naproti tomu neškodné látky.

Predávkovanie

Nadbytok sa môže prejaviť iba v prípade vysokého príjmu potravinových doplnkov.