Vitamíny

Mangán
Mangan (čes.)

Charakteristika

V prírode sa vyskytuje najčastejšie vo forme oxidu manganičitého. Telo dospelého človeka obsahuje približne 10 mg mangánu, môže sa však od tejto hodnoty výrazne odlišovať v závislosti na kvalite kostí. Vstrebáva sa predovšetkým v tenkom čreve. Mangán sa takmer úplne vylučuje stolicou a iba stopové množstvo môžeme nájsť v moči.

Zdroj

Mangán je dôležitý pre správnu funkciu veľkého množstva základných metabolických enzýmov, aktivuje metabolizmus medi, je dôležitý pre správnu mineralizáciu kostí a pre správne fungovanie nervového systému. Je potrebný pre vývoj medzibunkovej hmoty kostí a chrupaviek. Ďalšie vlastnosti: zlepšuje pamäť, zvyšuje odolnosť nervov, podporuje svalové reflexy, pomáha pri schizofrénii, epilepsii a Alzheimerovej chorobe. Zdrojom mangánu sú obilniny, strukoviny, maliny, čučoriedky, orechy, ananás, nelúpaná ryža, ovsená kaša, celozrnné pečivo, čaj.

Nedostatok

Zníženie mangánu v tele vedie k nedostatočnej funkcii enzýmov obsahujúcich mangán. Dôsledkom je spomalenie rastu, abnormalita kostí, zvýšenie ukladanie tuku, dystrofia semenníkov a vajíčok. Nedostatok mangánu bráni účinnému zabudovaniu vápnika do kostí. Ďalšie príznaky sú porucha nervového systému, narušenie odbúravania cukru a tukov.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka v potrave je medzi 20 - 30 mg.

Predávkovanie

Nadbytok mangánu v potrave pôsobí negatívne predovšetkým na nervovú sústavu a pôsobí podobne prejavom Parkinsonovej choroby. Dlhodobý zvýšený príjem mangánu môže podľa niektorých údajov zapríčiniť vznik Parkinsonovej choroby. K poškodeniu mozgu mangánom môžu byť citlivejší novorodenci.

Zaujímavosť

Čo sa týka vstrebávania mangánu do organizmu, muži vstrebávajú mangán omnoho horšie ako ženy. Vstrebávanie mangánu z potravy môže narušiť súčasný obsah železa.