Vitamíny

Selén
Selen (čes.)

Charakteristika

Selén patrí medzi stopové prvky, spolupracuje spolu s vitamínom A a E. Ďalej ovplyvňuje imunitu, má účinok na hormóny štítnej žľazy a na tvorbu spermií v semenníkoch. V organizme je prítomný vo všetkých tkanivách, predovšetkým v pečeni, obličkách, srdci, slezine, pľúcach a mozgu. Vstrebáva sa v tenkom čreve a vylučuje sa močom. Blahodarný vplyv má pri prevencii šedého zákalu, zlepšuje priebeh niektorých chronických ochorení, ako napr. reumatická artritída, lupus, psoriáza.

Zdroj

Selén má dôležitú úlohu v ochrane tkanív poškodených buniek. Zúčastňuje sa na procese tvorby bielkovín a je významný pri reprodukcii. Vystopovanie významných zdrojov selénu nezáleží na konkrétnych potravinách, ale na jeho prítomnosti v pôde. Významným lapačom selénu sú huby. Vstrebávanie selénu môžeme podporiť spoločnou konzumáciou s vitamínom C. Zdrojom je cesnak, cibuľa, pažítka, pór, orechy, celozrnné obilniny, ovsené vločky, hnedá ryža.

Nedostatok

Pri nedostatočnej konzumácii zo stravy môže dôjsť k jeho nedostatku. Medzi príznaky patrí únava, znížená imunita, poruchy a bolesti svalov, srdcové problémy, mužská a ženská neplodnosť, zvýšený cholesterol.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je približne 25 - 100mg. Selén sa odporúča užívať spoločne spolu s vitamínom E, pretože sa navzájom ovplyvňujú a spoločne sú viac prospešnejšie. Denná dávka by sa nemala prekračovať, pretože vo vyšších dávkach je selén toxický.

Predávkovanie

Nadbytok sa prejavuje iba u ľudí, ktorý konzumujú veľké množstvo potravinových doplnkov. Dokonca jeho nadbytok môže spôsobiť rakovinu. Príznaky predávkovania selénom sú zápach z úst po cesnaku, kovová pachuť v ústach, blednutie a padanie vlasov, lámanie nechtov, nažltnutá koža, nechutenstvo, spomalený tep, bolesti kĺbov, poškodenie pečene.

Zaujímavosť

Selén sa používa aj v kozmetike, odstraňuje poruchy vyvolané starnutím, zmierňuje vrásky a vyhladzuje pleť.