Vitamíny

Síra
Síra (čes.)

Charakteristika

Síra je potrebná pre zdravie väčšiny tkanív a orgánov. Nachádza sa v šľachách, väzoch, svaloch, koži, vlasoch a nechtoch. Síra je obsiahnutá vo veľkej rade molekúl, ktoré sa uplatňujú pri biochemických procesoch. V našom tele sa síra nenachádza voľne ale iba viazaná vo svojej prirodzenej forme metylsulfonylmetánu. Síra sa používa aj na zmiernenie kožných chorôb, ako napr. ekzému. Pridáva sa do krémov alebo mastí. Ďalej sa používa pri liečbe reumatickej horúčky, artritídy, syndrómu karpálneho tunela, zápalu kĺbov, svalových kŕčov a je výborná proti alergiám.

Zdroj

Je veľmi dôležitá pri tvorbe kolagénu, napomáha kráse a zdraviu vlasov, nechtov a pokožky, podporuje vylučovanie žlče a chráni pred radiáciou. Je dôležitý pri tvorbe kolagénu, ktorý je súčasťou väzivových a podporných tkanív. Nachádza sa v cesnaku, mandliach, kalerábe, reďkovke, zemiakoch, vaječnom žĺtku, kapuste, brokolici, karfiole, figách, banánoch, ananáse, šošovici, prasličke, špargli, pažítke.

Nedostatok

Nedostatok znižuje kvalitu vlasov, pokožky, zvyšuje lámavosť nechtov, spôsobuje duševné poruchy. Ďalšími príznakmi sú alergie, arterioskleróza, artritída, vredy, zápcha.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je medzi 1 až 3 gramy. Dávkovanie síry nie je presne určené a jednotlivé zdroje sa líšia.

Predávkovanie

Nadbytok síry v tele je veľmi vzácny. Môže k nemu dôjsť pri užívaní nadmerných dávok minerálnych doplnkov. Prejavuje sa tráviacimi ťažkosťami, nechutenstvom, zvracaním a nadúvaním.

Zaujímavosť

Síra je obsiahnutá v niektorých aminokyselinách, čo prináša dobré vstrebávanie tohto minerálu, vitamín E zaisťuje lepšie využitie a vstrebanie minerálu telesnými bunkami.