Vitamíny

Sodík
Sodík (čes.)

Charakteristika

Hlavnou funkciou je regulovanie prenosu telesných tekutín na acidobázickej rovnováhe. Jeho hlavnou úlohou je podporovanie látkovej výmeny bielkovín a uhľohydrátov, vplýva na hospodárenie s vodou v tele, reguluje chemické procesy a pomáha pri procese trávenia, zabezpečuje vedenie nervového vzruchu.

Zdroj

Vyšší prísun sodíka je vhodný jedine pri nervovom vypätí, strese, nízkom tlaku, vysokých teplotách v lete. Sodík sa nachádza hlavne v kuchynskej soli, chlebe, cvikli, mrkve, hríboch, marhuliach, strukovinách, pistáciách, sóji, arašidoch, avokáde, droždí, brokolici, kyslej kapuste, zeleri, syre.

Nedostatok

Nedostatok sodíka vedie k mnohým problémom, tento stav je však len veľmi ťažko dosiahnuť, pretože naša strava obsahuje skorej nadbytok soli. Uvádza sa, že človek zje denne až sedemnásobok soli. K úniku sodíka môže dochádzať pri ochoreniach pečene alebo pri dlhodobom pobyte na slnku a pri intenzívnej fyzickej námahe. Nedostatok môže spôsobiť dehydratáciu, únavu, halucinácie, problémy jasne myslieť, bolesti hlavy, depresie, búšenie srdca.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je ideálna spolu s draslíkom 2 - 5 g, dávka nad 14 g je toxická. Na dávkovanie by si mali dávať pozor ľudia trpiaci na ochorenia kardiovaskulárneho systému a obličiek, a do dennej stravy by mali zahrnúť aj soli, ktoré vypijú v minerálnych vodách.

Predávkovanie

Ak sa v tele nachádza vo veľkom množstve, stáva sa látkou veľmi nebezpečnou. Nadbytok zapríčiňuje zvýšenú záťaž pre obličky, pečene, zaťaženie krvného obehu a srdca, anémiu. Spôsobuje zvýšenie krvného tlaku (hypertenziu), vedie k hromadeniu tekutín v tele, opuchom.

Zaujímavosť

V tele dospelého človeka je obsiahnuté približne 105 g sodíka. Toxická dávka chloridu sodného je približne 2 - 3 g na kilogram hmotnosti človeka. Vznik a priebeh otravy je závislý na príjme nápojov a vody.