Vitamíny

Vápnik
Vápník (čes.)

Charakteristika

Vápnik je minerál, ktorý sa v našom organizme vyskytuje v najväčšom množstve, telo dospelého človeka obsahuje 1 až 1.5 kg vápniku. Vápnik je pre človeka dôležitou živinou, ktorá je zodpovedná za zdravý vývoj kostí, zubov a svalov. Jeho úlohou je podieľať sa na významných biochemických reakciách, koordinuje srdcové sťahy a pravidelný tep, vápnik je potrebný pri zrážanlivosti krvi, hojení a činnosti svalov, dôležitý pri vedení nervových vzruchov.

Zdroj

Zdrojom vápnika v strave sú ovocie, zelenina, mliečne výrobky, listová zelenina, vločky, sójové bôby, špenát, mandle, sezamové semienka, arašidové maslo, sójové mlieko, ryža.

Nedostatok

Nedostatok vápnika môže v období detstva viesť k deformácii kostí a ich vyššej lámavosti. Nedostatok spôsobuje kŕče, vypadávanie vlasov, osteoporózu. Nedostatok vápnika sa prejavuje stavom tetánie. Pri tetánii sú charakteristické svalové sťahy, ktoré môžu prechádzať až do kŕčov. Ďalej vyvolávajú zmeny srdcového rytmu, bolesti v kĺboch a vypadávanie zubov.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka pre mužov je 800 mg a pre ženy 1200 mg. Najlepšie je konzumovať ho vo viacerých dávkach jedla trikrát denne. Rizikové skupiny sú deti, starší ľudia, tehotne a kojace ženy, a taktiež ženy v období menopauzy.

Predávkovanie

Predávkovanie vápnikom môžu viesť k zápcham alebo hnačkám, hyperkalcémia je spojená aj s vysokými dávkami vitamínu D. Nadmerný príjem vápnika je rizikový pri liečbe žalúdočných vredov, pri užívaní niektorých liekov, pre ľudí, ktorí majú problém s ľadvinovými kameňmi.

Zaujímavosť

Ak má vápnik v našom tráviacom ústrojenstve vstrebávať a prenikať do krvi, potrebuje k tomu prítomnosť vitamínu D., jeho nedostatok vyvoláva tie isté príznaky ako nedostatok vápnika.