Vitamíny

Železo
Železo (čes.)

Charakteristika

V ľudskom tele sa nachádza iba okolo 3 až 4 g železa. Najviac sa nachádza v krvi, kde tvorí súčasť hemoglobínu. Hemoglobín dáva červeným krvinkám typickú červenú farbu a umožňuje transport kyslíka z pľúc ku všetkým bunkám organizmu. Pokiaľ by sa v tele nachádzalo železo ako samostatný prvok, choval by sa ako jedovatá látka. V tele sa však nachádza v spojený s bielkovinami.

Zdroj

Železo je veľmi ťažko vstrebateľné. V strave sa nachádza vo vajciach (najmä v žĺtkoch), strukovinách, orechoch, semenách, hrozienkach, morských riasach, pivných kvasinkách, dyniach, slivkách, broskyniach, v repe, avokáde, datliach a listovej zelenine. Ďalej sa nachádza vo veľkom množstve v obilninách a sóji, naopak v bielej múke a v bielej ryži sa nachádza len v malom množstve.

Nedostatok

Nedostatok železa v tele je považovaný za najčastejšiu poruchu správneho príjmu minerálov. Jeho nedostatok spôsobuje chudokrvnosť, tráviace ťažkosti, obezitu, únavu, bledosť, zníženú funkciu imunitného systému. Nedostatočný príjem železa spôsobuje aj zvýšená konzumácia kávy, čaju, kakaa, špenátu, koly, cvikly, čokolády, červeného vína. Ďalšie príznaky sú padanie vlasov, problémy s prehĺtaním, závraty, pomalý rast nechtov, častejšie zlomeniny, obezita.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka pre mužov je 10 mg, pre ženy 18 mg. Žena v období menštruácie stráca s menštruačnou krvou 2 miligramy železa denne, v podstate ho v tomto období stráca trikrát viac ako normálne. V období tehotenstva a kojenia potreba železa je rovnako vysoká.

Predávkovanie

Spôsobuje v tkanivách tvorbu voľných radikálov, čo býva príčinou rakoviny, srdcových chorôb, cirhózy pečene, cukrovky. Dlhodobé vysoké dávky môžu znamenať rakovinu, zníženie funkcie prištítnych teliesok. Predávkovanie železom môže viesť k črevným poruchám, šoku organizmu, zlyhaniu pečene, kolapsu až smrti.

Zaujímavosť

Vstrebávanie železa je možné zlepšiť spoločnou konzumáciou vitamínu C, alebo kyseliny citrónovej.