Vitamíny

Zinok
Zinek (čes.)

Charakteristika

Zinok je minerál a má dôležité funkcie vo všetkých bunkách tela. Najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulínu. Ďalej sa nachádza napríklad v kostiach, prostate a očiach. Jeho najznámejšie funkcie: zlepšuje prirodzenú imunitnú reakciu voči infekciám, ovplyvňuje funkcie pohlavných orgánov, tvorbu hormónov, plodnosť u mužov, podporuje hojenie rán a vredov, je nevyhnutný pri tvorbe DNA.

Zdroj

Zinok ako doplnok pomáha ako prevencia proti nachladnutiu, proti artritíde, pri znížení činnosti štítnej žľazy, proti chronickej únave, osteoporóze. Pomáha pri kožných chorobách a tráviacich ťažkostiach. Zinok sa nachádza vo veľkom množstve potravín, napríklad: mliečne výrobky, vajcia, obilniny, orechy (vlašské, mandle, kešu), strukoviny, semienka (sezamové, dyňové), tofu, špargľa, huby.

Nedostatok

Zinok je rozhodujúcou zložkou imunitného systému a pomáha proti infekciám. Jeho nedostatok môže spôsobiť padanie vlasov, zväčšovanie prostaty, psychické poruchy, náchylnosť k infekciám, prechladnutia, zlú cirkuláciu krvi, chrípku, bolesti kĺbov, pomalé hojenie rán, zhoršovanie pamäti, zmyslové poruchy.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka pre mužov je 11 mg, u žien je 8.5 mg. U žien užívajúcich dlhodobo antikoncepciu sa často objavuje nedostatok zinku.

Predávkovanie

Predávkovanie zinkom sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, bolesťami hlavy, objavuje sa kovová pachuť v ústach. Pri dlhodobom užívaní zinku môže dôjsť k vzniku chudokrvnosti. Za bezpečnú dávku pre dospelého jedinca je pokladaných 40 mg.

Zaujímavosť

Vstrebávanie zinku znižujú fytáty, ktoré sa nachádzajú v niektorých rastlinách, napríklad v maku, v niektorých semienkach a v sóji. Dobrým riešením je namáčanie alebo nakličovanie semien, orechov, obilnín alebo strukovín. Takto môžeme znížiť obsah fytátu a zvýšiť množstvo vstrebaného zinku.